Ο Μπρίντον Λεμάρ συστήθηκε στην Basket League  με εντυπωσιακό τρόπο οδηγώντας την ΑΕΚ στην άνετη νίκη (98-79) επί του Ιωνικού στη Νίκαια, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής.

Ο Αμερικανός γκαρντ έκανε μεγάλη εμφάνιση τελειώνοντας τον αγώνα με 20 πόντους και αποτέλεσε το βασικό συστατικό της επιτυχίας για την ομάδα του, ενώ τρομερή δουλειά έγινε από τους Στρέλνιεκς-Μάιλς στο πρώτο μέρος, όπου μπήκαν οι βάσεις της νίκης.

Από τον Ιωνικό πάλευε στο δεύτερο μέρος μόνος του ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης (25 πόντους) και στο πρώτο μέρος βοήθησε ο Ντιέγκο Καπελάν (14 πόντους).

Η ομάδα του Ηλία Καντζούρη έφτασε πλέον τις 10 νίκες (έχει 7 ήττες) στην Basket League, ενώ ο Ιωνικός έχει 4 νίκες και 13 ήττες και παλεύει για την παραμονή στην κατηγορία.

Η ΑΕΚ από τα πρώτα λεπτά με τον Γιάνις Στρέλνιεκς να έχει «συνδεθεί» με το καλάθι ξέφυγε (0-8 στο 2’) αιφνιδιάζοντας τους Νικαιώτες, που όμως με τις συνεργασίες των Βαγγέλη Μάντζαρη-Λουκά Μαυροκεφαλίδη μπόρεσαν να επιστρέψουν και να προηγηθούν (21-20 στο 7.30’’).

Στο τέλος της πρώτης περιόδου ένα τρίποντο (το πρώτο καλάθι) του Πιέρ Οριόλα και ένα καλάθι του Μπρίντον Λεμάρ, δυο τελευταίων μεταγραφικών αποκτημάτων του «δικεφάλου» επέτρεψαν στην ομάδα του Ηλία Καντζούρη να κλείσει το πρώτο 10λεπτο στο +4 (25-29).

Στη δεύτερη περίοδο η ΑΕΚ αύξησε την πίεση της στην άμυνα και με τον Αιζάια Μάιλς να σκοράρει από την περιφέρεια μπόρεσε να «χτίσει» μια σημαντική διαφορά (25-36 στο 12.20’’) στην οποία οι γηπεδούχοι δεν είχαν απαντήσεις, καθώς ήταν απελπιστικά άστοχοι από την περιφέρεια (είχαν 4/18 τρίποντα, 22% στο πρώτο μέρος).

Αυτό είχε ως αποτέλεσμα να μεγαλώσει η διαφορά, καθώς οι Στρέλνιεκς-Μάιλς συνέχισαν να σκοράρουν και η «Ένωση» άνοιξε το σκορ (36-49 στο 20’) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Τα καλάθια των Μαυροκεφαλίδη-Καπελάν δεν ήταν αρκετά για τον Ιωνικό, που ξέρει ότι ο έμπειρος Βαγγέλης Μάντζαρης παίζει ένα από τα τελευταία του παιχνίδια πριν ταξιδέψει στη Βενεζουέλα για να συνεχίσει την καριέρα του.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ έχοντας την ασφάλεια της μεγάλης διαφοράς δεν χαλάρωσε και συνέχιζε να πιέζει περιφερειακά τον Ιωνικό. Η διαφορά διευρύνθηκε (38-55 στο 23’) με τρίποντο του Δημήτρη Φλιώνη.

Η καλή αμυντική αντίδραση της ΑΕΚ προκάλεσε σε αρκετές περιπτώσεις τις διαμαρτυρίες των γηπεδούχων, όμως, εκεί οι διαιτητές δεν χαρίστηκαν στους Νικαιώτες. Με δυο τεχνικές ποινές απέβαλλαν τον προπονητή του Ιωνικού Άγγελο Τσίκληρα.

Η διαφορά παρέμεινε σε υψηλά επίπεδα (46-64 στο 27’), καθώς η «Ένωση» είχε λύσεις εκτός από τους Στρέλνιεκς και Μάιλς από τον νεοφερμένο Λεμάρ, αλλά και τους Γιάνκοβιτς-Φλιώνη.

Το 55-73 (στο 30’) στο τέλος της τρίτης περιόδου μετέτρεψε σε διαδικαστικό χαρακτήρα το τελευταίο 10λεπτο, αφού ο Ιωνικός δεν είχε λύσεις και από ένα σημείο και πέρα στηρίζονταν μόνο στο Λουκά Μαυροκεφαλίδη, που δεν αρκούσε για να βοηθήσει την ομάδα της Νίκαιας να επιστρέψει.

Τα δεκάλεπτα: 25-29, 36-49, 55-73, 79-98.