Ιωνικός-Αντβέρπ

Τριάντα επτά ολόκληρα χρόνια μετά το τελευταίο εντός έδρας ευρωπαϊκό ματς, ο Ιωνικός ηττήθηκε 92-81 από την Αντβέρπ στο κλειστό του Πλάτωνα.

H ομάδα της Νίκαιας, η οποία είχε την ένθερμη συμπαράσταση των φιλάθλων της, πλήρωσε το κακό τρίτο δεκάλεπτο, με αποτέλεσμα να χάσει για πρώτη φορά.

Υπενθυμίζεται ότι ο Ιωνικός είχε επικρατήσει στην έδρα της Μονς, επομένως στο FIBA Europe Cup μετρά 1-1.

Ο αγώνας:

Με 6-0 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, ο Ιωνικός έφερε το ματς στα ίσα (24-24), προτού η Αντβέρπ ανασυνταχθεί.

Η βελγική ομάδα ξέφυγε με 42-33, αλλά οι γηπεδούχοι επανήλθαν και πάλι, ολοκληρώνοντας το ημίχρονο με σκορ 45-45.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, όμως, έγινε η ζημιά. Το επιμέρους 33-14 υπέρ της Αντβέρπ τα λέει όλα. Κακές επιλογές στην επίθεση, χαλαρότητα στην άμυνα. Η περίοδος έκλεισε με τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της (-19 για τους Νικαιώτες).

Ο Ιωνικός, πάντως, δεν τα παράτησε. Και αυτό είναι το μεγαλύτερο κέρδος του από το αποψινό ματς. Μαζί φυσικά με τη στήριξη των φιλάθλων και το χειροκρότημα στο τέλος.

Πλησίασε στο -9 στα 03:56, επομένως το ματς είχε… ψωμί. Μέχρι εκεί όμως. Η Αντβέρπ διαχειρίστηκε το προβάδισμα και έφυγε με το 92-81 από το κλειστό του Πλάτωνα.

Αλγεινή εντύπωση προκάλεσε η απόφαση του προπονητή της Αντβέρπ Κριστόφ Μπεγκίν να πάρει τάιμ-άουτ στα 1,6” από το τέλος.

O Ιωνικός πλήρωσε την αστοχία στις βολές (62%) και τη διαφορά στα ριμπάουντ (31-41).

Πέταξε στον κάλαθο των αχρήστων το ποσοστό στα τρίποντα (36% έναντι 21% της Αντβέρπ).

Επίσης, ο Ιωνικός βρήκε μόλις 25 πόντους από τον πάγκο, τη στιγμή που η βελγική ομάδα κατέγραψε 55, δηλαδή πολύ πάνω από τους μισούς.

Ο Γιουτζίν Τζέρμαν ήταν το πρώτο βιολί των γηπεδούχων με 22 πόντους, ενώ ο Κώστας Γόντικας προσέθεσε άλλους 16 και πήρε 7 ριμπάουντ.

Στον αντίποδα, ο Τζέιλεν Χαντς σταμάτησε στους 19 πόντους και ο Ρόμπι Ρότζιερς στους 17 (μάζεψε και 8 ριμπάουντ).

Τα δεκάλεπτα: 24-24, 45-45, 59-78, 81-92.