Ο Νίκος Χουγκάζ έδωσε ρεσιτάλ με 23 πόντους από 8/8 σουτ, εκ των οποίων, 7/7 τρίποντα και ο Ιωνικός BC Hellenic Coin νίκησε την Κυριακή (21/3) με 83-76 τη Λάρισα breadfactory στον Πλάτωνα!

Ο νεαρός φόργουορντ οδήγησε την επιστροφή του Ιωνικού στην τελευταία περίοδο, όπου κυριάρχησε πλήρως μολονότι δεν είχε προηγηθεί στο σκορ για 34,5 λεπτά!!!

Η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου έκανε 25-13 στην τελευταία περίοδο κι έφτασε στο 7-11, αφήνοντας στο 5-13 τη Λάρισα!

Οι Θεσσαλοί το πάλεψαν, αλλά δεν είχαν τους τραυματίες Τζέρι Σμιθ-Γουές Γουέσπαν και στο τέλος έμειναν από δυνάμεις!

Με τον Μπράντον Ρας να αρχίζει με τρία τρίποντα, η Λάρισα προηγήθηκε με 16-6 μετά από 4:52 αγώνα.

Ο Κεν Μπράουν αλλά και ο Θωμάς Κώττας, αποτέλεσαν στηρίγματα στον Αμερικανό σκόρερ, με τους Θεσσαλούς να βγάζουν καλύτερο πρόσωπο στο πρώτο μισό.

Συνεργασίες, καλή κυκλοφορία, κι εννέα διαφορετικοί σκόρερ στο 20άλεπτο, εξηγούν την υψηλή παραγωγικότητα της ομάδας του Παπανικολόπουλου. Η Λάρισα προηγήθηκε 29-20 στο δεκάλεπτο και 49-38 στο ημίχρονο  με εξαιρετικά ποσοστά (8/13 διπ., 9/17 τριπ.) προβληματίζοντας τον Ιωνικό που αναζητούσε λύσεις.

Σιγά-σιγά, όμως, η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου άρχισε να δυναμώνει την έντασή του στην άμυνα, άρχισε να πιέζει στην κυκλοφορία, έκανε ζημιά στον Μπράουν και μολονότι είχε χάσει με τραυματισμό τον Κόνιαρη είχε την περιφέρεια για να παίξει και δυνατή άμυνα.

Παράλληλα ο Νίκος Χουγκάζ και ο Βασίλης Τολιόπουλος ανέβασαν την απόδοσή τους, ο πρώτος με τα μακρινά σουτ, ο δεύτερος με τη δημιουργία του και με τον Χόλιφιλντ  να βοηθά με 10 πόντους στην τρίτη περίοδο, η διαφορά μειώθηκε στους 5, 58-63.

Εκεί άρχισαν πια να φαίνονται οι απουσίες της Λάρισας. Όσο κι αν πάλευε ο Ρας, με μείον δύο Αμερικανούς η συνήθης ομάδα της Λάρισας έπρεπε να βρει από αλού τις λύσεις.

Ο Νίκος Χουγκάζ συνέχισε το ρεσιτάλ στην τελευταία περίοδο.

Με 5:54 για τη λήξη, ο Χουγκάζ είχε βάλει άλλα 3/3 τρίποντα κι είχε κάνει μόνος του ένα επιμέρους σκορ για τον Ιωνικό 9-0. Κανέας άλλος παίκτης δεν είχε σκοράρει στην τελευταία περίοδο, και το προβάδισμα των γηπεδούχων 67-63!

Ο Τολιόπουλος συνέχισε να δίνει ρυθμό κι ασίστ, κι ο Χουγκάζ συνέχισε τα τρίποντα για να φτάσει τα 7/7 (και 8/8 σουτ γιατί είχε και 1/1 δίποντο!).

Στις 12 πρώτες επιθέσεις της στην τελευταία περίοδο, η Λάρισα έχασε 4 δίποντα, 4 τρίποντα κι έκανε 4 λάθη κι αυτό εξηγεί το επιμέρους σκορ που έκαναν οι γηπεδούχοι σε αυτό το δεκάλεπτο!

Πριν από τον αγώνα τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή, στη μνήμη της μητέρας του Λουκά Μαυροκεφαλίδη, Χριστίνας, που έφυγε από τη ζωή την προηγούμενη εβδομάδα.

Όπως επίσης έγινε γνωστό, η Λάρισα αναζητά αντικαταστάτη για τον Τζέρι Σμιθ που μετά το κάταγμα στον καρπό του, δεν προλαβαίνει το υπόλοιπο της σεζόν.

Τα δεκάλεπτα: 20-28, 38-49, 58-63, 83-76