Ιωνικός-Λάρισα Μούντι

Η Λάρισα πανηγύρισε την τρίτη διαδοχική της νίκη στην Basket League, επικρατώντας 89-84 του Ιωνικού στο κλειστό της Νίκαιας.

Η ομάδα του Κούρο Σεγκούρα δεν εκμεταλλεύθηκε την επιστροφή στην έδρα της, έπειτα από δύο μήνες, γνωρίζοντας τρίτη σερί ήττα.

Επιβλητική η Λάρισα στο τρίτο δεκάλεπτο απέναντι στον Ιωνικό, o οποίος έδωσε μάχη στο φινάλε για τη μεγάλη ανατροπή.

Η εικόνα του αγώνα:

Οι γηπεδούχοι έπαιξαν καλή άμυνα στο ξεκίνημα, αλλά σύντομα οι φιλοξενούμενοι βρήκαν λύσεις.

Στις αρχές της δεύτερης περιόδου, η Λάρισα πέρασε για πρώτη φορά μπροστά, ο Ιωνικός επανήλθε, ώσπου το ημίχρονο έκλεισε στον πόντο υπέρ της θεσσαλικής ομάδας.

Ο αγώνας κρίθηκε στο τρίτο δεκάλεπτο, με το επιμέρους 27-11 της θεσσαλικής ομάδας που την έφερε στο +17, ενώ η διαφορά έφτασε μέχρι το +21.

Τότε, μάλιστα, καταγράφηκε φραστικό επεισόδιο στον πάγκο του Ιωνικού. Κατά τη διάρκεια ενός τάιμ άουτ, λίγο πριν από τη λήξη της τρίτης περιόδου, ο Κούρο Σεγκούρα και ο Γιουτζίν Τζέρμαν αντάλλαξαν κάποιες κουβέντες σε πολύ έντονο ύφος.

Οι «κυανόλευκοι» επέστρεψαν στο παρκέ χωρίς τον Αμερικανό γκαρντ, ωστόσο δεν πέταξαν λευκή πετσέτα. Στα 06:23 το σκορ ήταν 62-79 και στα 01:04 είχε γίνει 79-83! Οι γηπεδούχοι είχαν πια ρεαλιστικές πιθανότητες για μια πολύ μεγάλη ανατροπή. Τότε, όμως ήρθαν οι τρεις εύστοχες βολές του Στέφαν Μούντι.

Έπειτα, ο Ιωσήφ Κολοβέρος έγραψε το 81-86 με 2/2 βολές, ο Μιχάλης Τσαϊρέλης ευστόχησε σε 1/2, ο Τζος Πάρκερ αστόχησε σε λέι-απ στα 26” και ο Μούντι έριξε τίτλους τέλους με 2/2 βολές (81-89), προτού ο Γιώργος Χατζηκυριάκος διαμορφώσει το τελικό 84-89 με τρίποντο στην εκπνοή.

Ο Στέφαν Μούντι έκανε τη διαφορά με 26 πόντους και 6 ριμπάουντ, ο Τζέιλεν Χάντσον προσέθεσε 21π. και 5ρ., σπουδαία δουλειά σε όλους τους τομείς έκανε ο Ουσμάν Κρουμπάλι, ενώ ο Μιχάλης Τσαϊρέλης, με τους 10 του πόντους, ξεπέρασε τους 2.000 στην ιστορία της Stoiximan Basket League.

Από πλευράς ηττημένων, ο Γιουτζίν Τζέρμαν σημείωσε 20 πόντους και οι Κολοβέρος, Πάρκερ προσέθεσαν 15 και 14 αντίστοιχα.

Τα δεκάλεπτα: 23-21, 43-44, 54-71, 84-89