Με τον Ντιέγκο Κάπελαν να «εκτελεί» από τα 6.75 στα 6 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη ο Ιωνικός επικράτησε (74-71) του ΠΑΟΚ στο κλειστό του «Πλάτωνα» για την 15η αγωνιστική της Basket League στην επιστροφή του Άγγελου Τσίκληρα στον πάγκο των Νικαιωτών!

Η ομάδα της Νίκαιας έφτασε τις τέσσερις νίκες πλέον στο πρωτάθλημα σε 15 αγώνες και έκανε το μεγάλο άλμα για την παραμονή στην κατηγορία. Την ίδια στιγμή ο ΠΑΟΚ έχει πλέον απολογισμό 8 νίκες-7ήττες.

Εξαιρετικός για τον Ιωνικό ο Ντιέγκο Κάπελαν με τους 16 πόντους και το μεγάλο τρίποντο στα 6’’ πριν το τέλος, ενώ πολύτιμη βοήθεια προσέφεραν Λέισι και Μαυροκεφαλίδης που σημείωσαν από 12 πόντους.

Δείτε το τρίποντο του Κάπελαν στο τέλος:

Για τον ΠΑΟΚ ξεχώρισαν Φράνκε και Χαντς με 22 και 20 πόντους αντίστοιχα, αλλά και ο Πόλει με 15 πόντους και 5/8 τρίποντα.

Τραγικός ο Ράιλι με 3 πόντους και 1/10 σουτ, ενώ έχασε και το τελευταίο για τη νίκη του «δικεφάλου».

Η εξέλιξη του αγώνα

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης ο Ιωνικός αιφνιδίασε τον ΠΑΟκ και βρέθηκε σε θέση… οδηγού (12-5 στο 4’ και 18-5 στο 5.30’’). Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης και οι Λέισι-Χόκινς αποτέλεσαν τα σημεία αναφοράς για τους Νικαιώτες που έδιναν τον τόνο στην αναμέτρηση.

Ο ΠΑΟΚ με 1/7 τρίποντα στο πρώτο 10λεπτο δεν είχε την πολυτέλεια να περιμένει τίποτε καλύτερο (22-11 στο 7.30’’), όμως μπόρεσε να μαζέψει τη διαφορά (25-20 στο 10’) καθώς ο Γιανίκ Φράνκε συνδέθηκε με το καλάθι!

Στη δεύτερη περίοδο, ο ΠΑΟΚ μπήκε με μεγαλύτερη αποφασιστικότητα πιέζοντας πολύ στα γκαρντ τον Ιωνικό ο οποίος προσωρινά ξέφυγε (32-24 στο 13.30’’) με καλάθι του Τέρελ Παρκς, όμως τρία τρίποντα του Τάιλερ Πόλεϊ έφεραν την ισορροπία (34-34 στο 16.30’’) και στο τελευταίο λεπτό με τον Τζέιλεν Χαντς ο ΠΑΟΚ πήρε το προβάδισμα για πρώτη φορά (38-39, στο 20’).

Επιστρέφοντας από τα αποδυτήρια στο δεύτερο ημίχρονο ο ΠΑΟΚ με τους Χαντς, Πόλεϊ και Ρένφρο πήρε το προβάδισμα (43-51 στο 26’) και είχε τον έλεγχο του ρυθμού. Όμως, η κατακόρυφη άνοδος του Άνχελ Νούνιεζ επέτρεψε στον Ιωνικό να αντιδράσει και να μειώσει αρχικά σε 49-53 (στο 27.30’’) και να κλείσει το τρίτο 10λεπτο έχοντας πάρει το προβάδισμα στο σκορ (54-53 στο 30’).

Στην τελευταία περίοδο, το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο (61-61 στο 33’ και 64-64 στο 35’).

Εκεί, ανέλαβε δράση ο Ντιέγκο Κάπελαν και με μεγάλα σουτ έδωσε «αέρα» 6 πόντων (70-64 στο 38.20’’) στους Νικαιώτες.

Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και πέρασαν μπροστά με τον Γιανίκ φράνκε στα 18’’ (70-71) πριν τη λήξη. Ο Κάπελαν με μεγάλο τρίποντο έβαλε μπροστά τον Ιωνικό (73-71 στα 6’’), στην συνέχεια ο Ράιλι αστόχησε σε τρίποντο και ο Σίμονς με 1/2 ελεύθερες βολές «έγραψε» το τελικό 74-71 μέσα σε πανηγυρισμούς για τους γηπεδούχους που αγκαλιάζουν πλέον την παραμονή στην Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 25-20, 38-39, 54-53, 74-71.