Με τον Γιώργο Παπαγιάννη να έχει 20 πόντους και 17 ριμπάουντ ο Παναθηναϊκός έκαμψε την αντίσταση του Ιωνικού  με 68-61 στο κλειστό του “Πλάτωνα” για τη 16η αγωνιστική της Stoiximan Basket League, την Καθαρή Δευτέρα (7/3).

Ο Έλληνας σέντερ έκανε τη διαφορά κι ηγήθηκε και στην καλή άμυνα των “πράσινων” ειδικά στην τελευταία περίοδο, όπου επέτρεψαν μόλις επτά πόντους στον Ιωνικό.

Ξεπέρασαν έτσι την παγίδα και τις πολλές απουσίες στα γκαρντ, που οδήγησαν τον Δημήτρη Πρίφτη να έχει ανορθόδοξες πεντάδες με πολύ ψηλά σχήματα.

Ο Παναθηναϊκός δεν είχε στη σύνθεσή του, τους Νέντοβιτς, Μέικον, Γιόβιτς, Παπαπέτρου, ενώ ο Μποχωρίδης έπαιξε με ένεση λόγω της θλάσης που είχε υποστεί.

Συμπλήρωσε… 11άδα για τον αγώνα με τον νεαρό Νεοκλή Αβδάλα και έναν γκαρντ από την εφηβική του ομάδα, τον Μανώλη Δήμου.

Ο Ιωνικός έκλεψε την παράσταση με τη μαχητικότητά του, προηγήθηκε στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, έφτασε δύο φορές στους οκτώ πόντους διαφοράς, αλλά στο τέλος, δεν είχε τρόπο να σκοράρει.

Τελευταίο του καλάθι ήρθε με 4:56 για τη λήξη του αγώνα, όταν ο πρώτος σκόρερ του Ιωνικού, Ντάνιελ Χάμιλτον (21π., 13 ριμπ.) ισοφάρισε 61-61.

Μέχρι το τέλος ο Παναθηναϊκός έκανε το 7-0 για τη νίκη, 13η σε 14 αγώνες στο Πρωτάθλημα, ενώ για τον Ιωνικό, ήλθε η 12η ήττα σε 15 αγώνες.

Δείτε ένα block του Κίνγκσλεϊ Μόουζες στον Λευτέρη Μαντζούκα:

Το τρίποντο του Ντάνιελ Χάμιλτον στη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, όπου ο Ιωνικός προηγήθηκε 38-35.

O Παναθηναϊκός πήρε 18 επιθετικά ριμπάουντ (7 ο Παπαγιάννης) και 24 πόντους από αυτά, ενώ είχε 48 πόντους από το “ζωγραφιστό”.

Μετά τον Παπαγιάννη που είχε 10/15 προσπάθειες, ο Οκάρο Γουάιτ είχε 16 πόντους.

Από 8 πέτυχαν Μαντζούκας και Χουγκάζ, μάλιστα ο τελευταίος τους πέτυχε όλους σε διάστημα 5 λεπτών στη β’ περίοδο, απέναντι στην πρώην ομάδα του.

www.allstarbasket.grΟ Κασελάκης είχε 6 ασίστ, σε μια βραδιά που ο Παναθηναϊκός δυσκολεύτηκε στην κυκλοφορία και κατ’ επέκταση στη δημιουργία.

Ο Κωστής Γόντικας πέτυχε 12 πόντους για τον Ιωνικό, που έχασε με διάστρεμμα στη διάρκεια του αγώνα τον Κίνγκσλεϊ Μόουζες με 19 δεύτερα για το ημίχρονο.

Τα δεκάλεπτα: 15-15, 38-35, 54-55, 61-68