Η… προπόνηση των ΗΠΑ για τα πιο ανταγωνιστικά παιχνίδια που θα δώσουν στη συνέχεια, συνεχίστηκε την Τετάρτη στη Μανίλα όπου νίκησαν και την Ιορδανία με 110-62 για να κλείσουν με 3-0 την Α’ φάση.

Επόμενοι αντίπαλοί τους, στον νέο όμιλο της Β’ φάσης, το Μαυροβούνιο και η Λιθουανία, στο δρόμο για την οκτάδα.

Η ομάδα του Στιβ Κερ ασφαλώς και δεν δυσκολεύτηκε απέναντι στη φιλότιμη Ιορδανία.

Απλά υπήρχαν στιγμές που έμοιαζε λίγο πιο άνευρη, από όσο θα απαιτηθεί στη συνέχεια, μολονότι οι περισσότεροι παίκτες της προσπάθησαν να προσφέρουν θέαμα στο κοινό των Φιλιππίνων.

Ο Άντονι Έντουαρντς πάντως, ήταν φουριόζος! Πέτυχε 13 πόντους στα πρώτα επτά λεπτά του αγώνα, όταν οι ΗΠΑ προηγήθηκαν με 23-6 κι όσο έμεινε στο παρκέ, τα έδωσε όλα ανεξαρτήτως αντιπάλου και διαφοράς. Πλην των 22 πόντων του, είχε και 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ σε κάτι παραπάνω από 18 λεπτά συμμετοχής.

Ο Τζάρεν Τζάκσον Τζούνιορ είχε 12 πόντους, ενώ ο κεφάτος Μπόμπι Πόρτις είχε 13 πόντους και 6 ριμπάουντ σε 15′ συμμετοχής.

Οι Αμερικανοί κέρδισαν 31-12 το Α’ δεκάλεπτο, 31-21 το β’ δεκάλεπτο κι έμειναν στους 25 στο τρίτο, όταν είχαν 0/6 τρίποντα αλλά και 4 λάθη και 23 στο τελευταίο.

Στο δεύτερο ημίχρονο συνολικά, είχαν 1/9 τρίποντα, από τα 9/20 του πρώτου.

Η Ιορδανία είχε τον Τζέφερσον ανταγωνιστικό, να διατηρεί τον μέσο όρο του πάνω από 31 πόντους στη διοργάνωση. Ο Αμερικανός, νατουραλιζέ της Ιορδανίας, τελείωσε το παιχνίδι με.

Ο Ντουβερίογλου έμεινε στους 9 πόντους με 4/11 σουτ, ενώ 10 πέτυχε ο Φρέντι Ιμπραΐμ, όλους στο δεύτερο ημίχρονο.

Τα δεκάλεπτα: 31-12, 62-33, 87-49, 110-62