ΗΠΑ-Μεξικό

Οι ΗΠΑ έσπασαν το αήττητο του Μεξικού, επικρατώντας 89-67 στην “Entertainment & Sports Arena” της Ουάσινγκτον.

Όλο το ζουμί του αγώνα ήταν το τελευταίο 01:36 του πρώτου δεκάλεπτου, όταν το 14-11 μετατράπηκε σε 24-14!

Αυτοί οι 10 πόντοι των Αμερικανών σε τόσο σύντομο χρονικό διάστημα, όπως αποδείχθηκε, ήταν αρκετοί.

Το δεύτερο δεκάλεπτο άρχισε με σερί 9-0 για τις ΗΠΑ, οι οποίες πήγαν τη διαφορά στο +19 και έριξαν τίτλους τέλους.

Το επιμέρους σκορ της περιόδου ήταν 24-7, άρα το ημίχρονο έληξε 48-21 και το Μεξικό φλέρταρε με ιστορική συντριβή.

Η διαφορά πήγε στο +29, προτού οι Αμερικανοί αφήσουν το γκάζι και, στην ουσία, επιτρέψουν στους φιλοξενούμενους να φύγουν με το αξιοπρεπές, έτσι όπως κυλούσε ο αγώνας, 89-67.

Λάνγκστον Γκάλογουεϊ (16π.), Ντέιβιντ Στόκτον (15π.) και Τζο Τζόνσον (14π., 5ριμπ.) διακρίθηκαν για τους νικητές.

Για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι είχαν 53% στις βολές, μοναδικός διψήφιος ήταν ο Φαμπιάν Χάιμες με 11 πόντους (συν 10 ριμπάουντ).

Τα δεκάλεπτα: 24-14, 48-21, 68-45, 89-67