Περίπου 15 λεπτά χρειάστηκαν οι ΗΠΑ να προσαρμοστούν στα δεδομένα του Παγκοσμίου Κυπέλλου και να νικήσουν τελικά με 99-72 τη Νέα Ζηλανδία στη δική τους πρεμιέρα.

Για τον όμιλο της Εθνικής μας, τον Γ’ στη Μανίλα, η Team USA την οποία αντιμετωπίζουμε τη Δευτέρα (28/8, 15:40) έκανε την πρώτη αναμενόμενη νίκη της.

Στις εξέδρες μάλιστα βρέθηκαν και οι επικεφαλής του προπονητικού τιμ της Εθνικής μας, για να δουν από κοντά τους δύο επόμενους αντιπάλους μας.

Για να “πάρουν μπροστά” οι ΗΠΑ, βέβαια, βρέθηκαν να χάνουν με 4-14 στην αρχή του αγώνα (σε 4:41 αγώνα) αλλά πρόλαβαν να περάσουν 19-16, πριν κλείσουν το δεκάλεπτο στο 19-18.

Τα λάθη του Έντουαρντς στην αρχή κι η βιασύνη των Αμερικανών  απέναντι στο πολύ φιλικό κοινό των Φιλιππίνων, έβγαλαν το άσχημο πρόσωπο της ομάδας του Στιβ Κερ.

Σύντομα όμως, η εικόνα διορθώθηκε, και ο αγώνας πήρε μια φυσιολογική τροπή με δεδομένη τη διαφορά κλάσης των δύο ομάδων.

Κέρδισαν όμως σε εντυπώσεις και οι παίκτες του Πέρο Κάμερον.

Με μεγάλα κορμιά, κόντραραν όσο μπορούσαν τους ΝΒΑερς κι ας χρεώθηκαν με διπλάσια φάουλ (8-16 στο πρώτο μισό). Έμειναν δε πολύ κοντά στο σκορ (36-34) για 17 λεπτά αγώνα, δείχνοντας και στην Εθνική μας ομάδα, ότι αποτελούν έναν πολύ σκληρό αντίπαλο, κι ας τους λείπει το ταλέντο.

Μια ομάδα με καλή νοοτροπία, διότι μολονότι η διαφορά άρχισε να τους φεύγει, δεδομένης της ποιότητας και της πληρότητας των Αμερικανών, δεν παράτησαν ποτέ το παιχνίδι, διεκδίκησαν μπάλες, έβαλαν τα σώματά τους στην κόντρα. Επέτρεψαν δε, μόλις 5 επιθετικά ριμπάουντ στους αντιπάλους τους, ενώ τους πήραν 11!

Ο Ρέμπεν Τε Ράνγκι έδειξε ο πιο ποιοτικός παίκτης της Νέας Ζηλανδίας, πέτυχε 15 πόντους κι είχε καλές στιγμές στο παιχνίδι, μη διστάζοντας να κάνει drives στην… “απαγορευμένη ζώνη” δηλαδή τη ρακέτα των Αμερικανών.

Ο Γουέτζελ της Άλμπα και ο Ντιλέινι, έδειξαν επίσης ότι θα αποτελέσουν απειλές για το καλάθι των προσεχών τους αντιπάλων.

Από την άλλη, ο Όστιν Ριβς συνέδραμε στην ισορροπία που έψαξαν στο πρώτο μισό οι Αμερικανοί, ενώ ο Πάολο Μπανκέρο πήρε τη σκυτάλη στο πιο χορταστικό, τρίτο δεκάλεπτο, όπου πέτυχε 12 προσωπικούς πόντους.

Ήταν ένα δεκάλεπτο όπου οι ΗΠΑ είχαν 9/10 δίποντα, 3/5 τρίποντα κι αν δεν έκαναν και 4 λάθη θα πετύχαιναν περισσότερους από τους 31 πόντους που έβαλαν σε αυτό το διάστημα.

Η διαφορά ξεπέρασε τους 20 πόντους στα 3,5 λεπτά της 4ης περιόδου (82-62).

Τελευταίος δε για τις ΗΠΑ, πάτησε στο παρκέ ο Γουόκερ Κέσλερ με 90 δεύτερα για το τέλος.

Η διαφορά άρχισε να πλησιάζει τους 30 πόντους, με τις ΗΠΑ να χάνουν για έναν πόντο την 100άρα, με τελικό σκορ το 99-72.

Ο Μπανκέρο τελείωσε με 21 πόντους, 14 είχε ο Έντουαρντς, από 12 οι Τζάρεν Τζάκσον Τζούνιορ, Όστιν Ριβς, και 10 πόντους ο Μπράνσον.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 45-36, 76-58, 99-72