Το ακατάρριπτο ρεκόρ των 145 πόντων σε έναν αγώνα από τον Αριστείδη Μούμογλου, σημειώθηκε σαν σήμερα πριν από 48 χρόνια, στις 13 Ιουλίου 1972!

Παραμένει, πέντε δεκαετίες αργότερα η κορυφαία επίδοση σκοραρίσματος σε έναν αγώνα στην Ελλάδα, κι είναι εύκολα αντιληπτό γιατί πλέον… δεν περιμένουμε ποτέ να συμβεί καλύτερη επίδοση στο μέλλον!

Ο αγώνας του Ηρακλή με τον ΒΑΟ ήταν στο πλαίσιο της τελευταίας αγωνιστικής του Πρωταθλήματος της-τότε- Α’ Εθνικής. Διεξήχθη στις 13/07/1972 στο Αλεξάνδρειο, με τυπικά γηπεδούχο τον ΒΑΟ.

Ο Ηρακλής ήταν έβδομος στη βαθμολογία και ο ΒΑΟ τελευταίος με 25 ήττες σε ισάριθμους αγώνες.

Στο ματς με τον Ηρακλή δε, ο Βυζαντινός κατέβηκε με ομάδα Νέων.

Ο στόχος όμως του Ηρακλή, ήταν να βοηθήσει τον Αριστείδη Μούμογλου να αναδειχθεί πρώτος σκόρερ της σεζόν στην Α’ Εθνική.

Κι ο προπονητής του Ηρακλή, ο Ηρακλής Κλάγκας είχε δώσει τη σχετική εντολή στους παίκτες του, να δίνουν την μπάλα διαρκώς στον Μούμογλου.

“Το χέρι μου έπαθε αγκύλωση” ήταν η τρομερή δήλωση του Μούμογλου μετά το ματς:

Στα 30 του χρόνια, ο Αριστείδης Μούμογλου είχε επιστρέψει δριμύτερος εκείνη τη σεζόν, έπειτα από μια τριετία στην οποία είχε δώσει έμφαση στην ολοκλήρωση των σπουδών του.

Μεγάλος του αντίπαλος για τη θέση του πρώτου σκόρερ ήταν ο αείμνηστος Τάκης Μάγλος, μια σπουδαία μορφή της μεγάλης ομάδας του Παγκρατίου.

Ο Μούμογλου πέτυχε 63 πόντους στο πρώτο ημίχρονο και 82 από τους 109 του Ηρακλή στο δεύτερο ημίχρονο! Απολογισμός 145 πόντοι και τελικό σκορ 170-94 στον αγώνα των ρεκόρ!

Μάλιστα ο Μούμογλου έχασε πέντε από τις έξι βολές που εκτέλεσε στον αγώνα!

Οι πόντοι του αγώνα:

Αναδείχθηκε πρώτος σκόρερ της Α’ Εθνικής με 654 πόντους, αφήνοντας δεύτερο τον Μάγλο με 601.

Την πρώτη πεντάδα κορυφαίων σκόρερ της Α’ Εθνικής το 1971/72, συμπλήρωναν ο Μιχάλης Γιαννουζάκος της ΑΕΚ με 522, ο Δημήτρης Φωσσές του Αμαρουσίου με 494 και ο βασίλης Γκούμας του Πανελλήνιου με 464 πόντους στο πρωτάθλημα.