Τα αδέρφια Ερνανγκόμεθ Γουίλι και Χουάντσο έβαλαν τα θεμέλια για την πολύ εύκολη νίκη (94-64) της Ισπανίας επί της Ακτής Ελεφαντοστού για τον 7ο όμιλο του Παγκοσμίου Κυπέλλου που διεξάγεται στην Ινδονησία.

Οι παίκτες του Σέρτζιο Σκαριόλο από τα πρώτα λεπτά δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στον αντίπαλο τους. «Έχτισαν» άμεσα μια διαφορά (24-17 στο 10’) και στο ημίχρονο πήγαν στα αποδυτήρια στο +19 (53-34 στο 20’).

Η αποτελεσματική άμυνα επέτρεψε μόλις στον Ζαν Φιλίπ Νταλί (10 πόντους) και τον Μπαζουμανά Κονέ (11 πόντους) της ομάδας της Ακτής Ελεφαντοστού να φτάσουν σε διψήφιο αριθμό παραγωγικότητας. Την ίδια στιγμή ο Γουίλι Ερνανγκόμεθ είχε 22 πόντους (9/12 δίποντα) και 5 ριμπάουντ (9/12 δίποντα, 4/6 βολές), εκ των οποίων οι 20 ήταν στο πρώτο 20λεπτο, ενώ εξαιρετική παρουσία είχε και ο πάουερ φόργουορντ του Παναθηναϊκού, Χουάντσο Εργνανγκόμεθ με 11 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Όσο κι αν προσπάθησαν οι παίκτες της Ακτής Ελεφαντοστού να φανούν ανταγωνιστικοί ήταν αδύνατον, καθώς η διαφορά μεγάλωνε (73-47 στο 30′) πιάνοντας τους 30 πόντους στο τέλος της αναμέτρησης. Ενδεικτικό της τεράστιας διαφοράς δυναμικότητας των ομάδων.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 53-34, 73-47, 94-64.