Μπαρτσελόνα-Ρεάλ Μίροτιτς

Ο Φαμπιέν Κοσέρ αστόχησε σε τρίποντο στα 6” πριν από το Game 2 και η Μπαρτσελόνα ισοφάρισε (71-69) τη Ρεάλ Μαδρίτης στους τελικούς της Liga Endesa.

Τώρα η σειρά, η οποία βρίσκεται στο 1-1, μεταφέρεται στην ισπανική πρωτεύουσα, με τις αναμετρήσεις να έχουν οριστεί για τις 17 και 19 Ιουνίου.

Η Ρεάλ άρχισε με ένα εντυπωσιακό 0-8, συνέχισε με 2-12, αλλά το επιμέρους 8-2 περιόρισε πολύ την απόσταση, σε ένα πρώτο δεκάλεπτο με ιδιαίτερα χαμηλό σκορ.

Ένα 11-2 της Μπαρτσελόνα την έφερε για πρώτη φορά σε θέση οδηγού με 26-24, ώσπου το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με απόλυτη ισορροπία (32-32).

Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν ως το +6 στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά ένα 10-2 της καταλανικής ομάδας, την ώρα που ο Νικ Καλάθης συγκρουόταν με τον Μπράντον Ντέιβις, διαφοροποίησε τα δεδομένα ως προς τον οδηγό στο σκορ.

Η Μπαρτσελόνα διατήρησε το μομέντουμ και για πρώτη φορά ανέβηκε στο +8 (65-57), όμως ήταν η σειρά της να αφήσει το γκάζι και να δει τον αντίπαλο να πετυχαίνει 8-0 σερί για το 65-65.

Η καταλανική ομάδα συνήλθε με τον MVP Νίκολα Μίροτιτς (έγραψε το 67-65 και το 69-67), ο Έντι Ταβάρες απάντησε (67-67, 69-69) και ο Κόρι Χίγκινς είχε 2/2 βολές με 27” να απομένουν.

Στην τελευταία επίθεση, η μπάλα πήγε στον Κοσέρ, ο οποίος μέχρι τότε είχε 0/2 δίποντα, 0/4 τρίποντα. Δεν κατάφερε να γίνει ήρωας της τελευταίας στιγμής. Η σειρά ισοφαρίστηκε.

Κορυφαίος του αγώνα ο Νίκολα Μίροτιτς με 26 πόντους και 7 ριμπάουντ, ενώ από πλευράς φιλοξενούμενων ο Γκέρσον Γιαμπουσέλε είχε 16π.-11ρ., ο Έντι Ταβάρες 11π.-4ρ. κι ο Άνταμ Χάνγκα 10π.-5ρ.

Ο Νικ Καλάθης, από την πλευρά του, κατέγραψε 2 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ σε 18:43.

Τα δεκάλεπτα: 13-17, 32-32, 56-54, 71-69