Βαλένθια-Μπανταλόνα

Έπειτα από ένα εξαιρετικό παιχνίδι για τη 2η αγωνιστική της Liga ACB, η Βαλένθια έκαμψε την αντίσταση της Μπανταλόνα στην παράταση με το χορταστικό 101-97.

Οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης του “Pabellón Fuente de San Luis“, φτάνοντας ως το +15 στα μισά της τρίτης περιόδου, όμως, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν γρήγορα.

Το 83-79 με 03:00 να απομένουν έγινε 83-87 με 01:27 στο ρολόι, επομένως η Μπανταλόνα πήρε τα ηνία και έγινε το φαβορί για τη νίκη.

Η Βαλένθια, πάντως, στάθηκε όρθια και σε “νεκρό” χρόνο ο Μπόγιαν Ντούμπλιεβιτς στήθηκε στη γραμμή των βολών, ευστοχώντας σε 1/2 και στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, η Μπανταλόνα προηγήθηκε 87-92, 92-95 και 96-97, προτού ο κορυφαίος Τζάρεντ Χάρπερ πετύχει τρίποντο στα 30” και γράψει το 99-97.

Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι έκαναν λάθος, ο Κρις Τζόουνς οδηγήθηκε στη γραμμή των βολών με 9” να απομένουν και ευστοχώντας σε 2/3 διαμόρφωσε το τελικό 101-97.

Δεύτερη επικράτηση σε ισάριθμα ματς για τη Βαλένθια, δεύτερη ήττα για την αξιόμαχη Μπανταλόνα.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Τζάρεντ Χάρπερ με 24 πόντους, ενώ ο Χασιέλ Ριβέρο προσέθεσε 17 πόντους-11 ριμπάουντ και ο Κρις Τζόουνς άλλους 16.

Στον αντίποδα, ο Κάιλ Γκάι τα έδωσε όλα με 27 πόντους, ο Γκιγέμ Βίβες παρέθεσε 15 πόντους και 11 ασίστ, ενώ ο Άντε Τόμιτς έβαλε 15π.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 43-37, 67-61, 87-87, 101-97 παρ.