Αρμάνι Μιλάνο

Έστω και με την ψυχή στο στόμα, η Αρμάνι Μιλάνο επικράτησε 78-77 της Μπρέσια στο “Mediolanum Forum” και άρχισε καλά τις υποχρεώσεις της στη Serie A.

Οι δύο ομάδες βάδιζαν χέρι-χέρι μέχρι το 25′, όταν οι φιλοξενούμενοι μετέτρεψαν το 43-42 σε 43-53 και λίγο αργότερα σε 47-58.

Με αυτό το σκορ άρχισε η τελευταία περίοδος, επομένως η Αρμάνι Μιλάνο είχε ένα μικρό βουνό να ανέβει, όμως, το κατάφερε γρήγορα.

Με σερί 11-0 έφερε το ματς στα ίσα και στο 35′ προσπέρασε για πρώτη φορά έπειτα από δέκα αγωνιστικά λεπτά (65-64).

Το 65-67 της Μπρέσια έγινε 72-67 και 77-69 στο 38′, επομένως όλα έδειχναν ότι το παιχνίδι είναι τελειωμένο.

Η Αρμάνι, πάντως, επέδειξε τάσεις αυτοχειρίας. Ο Κένι Γκάμπριελ μείωσε στον πόντο με “τρελό” τρίποντο, ο Νικολό Μέλι έκανε λάθος, αλλά το διόρθωσε αμέσως μετά με “στοπ” στον Γκάμπριελ. Απέμεναν 2 δευτερόλεπτα και η μπάλα ήταν στα χέρια των φιλοξενούμενων. Ο Τζον Πετρουτσέλι πήρε την τελευταία προσπάθεια, αστόχησε και το 78-77 παρέμεινε!

O Νικολό Μέλι συνέβαλε τα μέγιστα για τους νικητές με 14 πόντους και 9 ριμπάουντ, ο Ντέβον Χολ προσέθεσε 13 πόντους, και ο Μπίλι Μπάρον άλλους 9, με 6 ασίστ.

Στον αντίποδα, η Μπρέσια άγγιξε τη μεγάλη νίκη με μπροστάρη τον Τζον Πετρουτσέλι (19π., αλλά έχασε το τελευταίο σουτ) και συνοδοιπόρους τους Τρόι Κοπέν (15π., 5ρ.), Αμεντέο Ντέλα Βάλε (13π., 4ασ.).

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 36-36, 47-58, 78-77