Η ευρωπαϊκή επιστροφή του Ηρακλή δεν ήταν όπως την ονειρεύονταν όλοι στον “Γηραιό” καθώς το βράδυ της Τρίτης, ηττήθηκε με 96-94 από τον Κεραυνό Στροβόλου στη Λευκωσία, στον πρώτο προκριματικό γύρο του Basketball Champions League και αποκλείστηκε.

Ο Ολίβιερ Χάνλαν πέτυχε 16 πόντους στην τελευταία περίοδο και άλλους τρεις στην παράταση, αλλά αστόχησε στο τρίποντο για νίκη στο φινάλε, όπως κι ο Εντ Ντάνιελ στο φόλλοου στη λήξη, για την ισοφάριση.

Ο Ηρακλής όμως, έχασε το ματς από τα λάθη του, 18 στο σύνολο αυτά που καταμετρώνται στη στατιστική, πολλά περισσότερα εάν συνυπολογίσουμε τις κακές αποφάσεις.

Μόλις εννέα λάθη έκανε ο Κεραυνός Λευκωσίας που είχε την εικόνα του νικητή στο δεύτερο ημίχρονο όταν προηγήθηκε με διψήφια διαφορά πόντων!

Ο Χάνλαν με τον Μπόιλεν, στην τελευταία περίοδο, επανέφεραν τον Ηρακλή σε θέση διεκδίκησης της πρόκρισης, όμως η κακή άμυνα της ελληνικής ομάδας, επέτρεψε στον Κεραυνό να βρει τα σουτ που ήθελε.

Είναι μια αποτυχία για τον Ηρακλή, ωστόσο, δεν πρέπει να τον  αποπροσανοτολίσει από τη μεγάλη εικόνα, που είναι η σταδιακή του επιστροφή στο προσκήνιο, μετά από χρόνια στην αφάνεια, σε χαμηλότερες κατηγορίες και μακριά από την Ευρώπη.

Άλλωστε υπάρχει η αιτιολόγηση ότι είναι τόσο νωρίς στη σεζόν, η ομάδα έχει πολύ δρόμο να δουλέψει, να βελτιωθεί κι όσο κι αν την πόνεσε το αποψινό, δεν πρέπει να αλλάξει τη διαδρομή που έχει χαράξει, βήμα-βήμα, τα τελευταία χρόνια.

Ο Ηρακλής θα συνεχίσει στο FIBA Europe Cup τις ευρωπαϊκές του υποχρεώσεις, μετά τον αποκλεισμό του από το Basketball Champions League.

Τα δεκάλεπτα: 13-19, 37-40, 61-53, 86-86 (κ.α.), 96-94 (παρ.)