Η Μπανταλόνα (0-4) του Νίκου Ζήση (4π. – 5α.) ”στραγγαλίστηκε” με 77-65 από τη Μάλαγα (2-2) στην Ανδαλουσία, ενώ στο δεύτερο βραδινό παιχνίδι της Liga Endesa, η Τενερίφη (2-2), αντίπαλος του Περιστερίου, επικράτησε με 90-78 της Ομπραντόριο (1-3) του ”άποντου” Κώστα Βασιλειάδη στα Κανάρια Νησιά.

Ο Τζος Άνταμς συνέχισε τις καλές εμφανίσεις του και με 21 πόντους (4/8 τριπ.), 6 ριμπάουντ, ηγήθηκε της Μάλαγα, έχοντας και τη βοήθεια του Μέλβιν Έτζιμ (13π.). Ο Έλληνας γκαρντ αγωνίστηκε, ξανά, κοντά στα 22 λεπτά και είχε 4 πόντους με κακά ποσοστά στα σουτ βέβαια, αλλά μοίρασε, πάλι, 5 ασίστ.

Κορυφαίος για ακόμα ένα βράδυ ο Κλέμεν Πρέπελιτς με 20 πόντους (5/9 τριπ.) και ακολούθησε με double-double ο Άλεν Όμιτς (10π.-12ρ.). Ο αγώνας κρίθηκε στο δεύτερο μέρος, στα ριμπάουντ (47-34), λιγότερο στα λάθη (12-17), ενώ τα δίποντα ήταν 28/68 (41%) έναντι 23/64 (35%), σε αντίθεση με τρίποντα και βολές που ήταν, σχεδόν, ίδια.

Ένα δεκάλεπτο αρκούσε στην Τενερίφη, 90-78 την Ομπραντόριο η αντίπαλος του Περιστερίου στο BCL

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν εκείνο που καθόρισε τη δεύτερη νίκη της Τενερίφη επί της Ομπραντόριο που παρά τις εμφανίσεις, κυρίως, των Κράβιτς (18π.-5ρ.) και ΜακΓκι (12π., 2/5 τριπ.). Κορυφαίος για το σύνολο του Τσους Βιντορέτα ο γνώριμος μας, Γκιόργκι Σερμαντίνι που αρίθμησε 19 πόντους (8/10 διπ.) και 8 ριμπάουντ σε 26 λεπτά. Από κοντά οι Κάιλ Σίνγκλερ με 16 πόντους (6/7 διπ., 1/1 τριπ.), Χουέρτας με 14 πόντους (2/5 διπ.) και 5 ασίστ, ενώ ο Σάσου Σαλίν πρόσθεσε 13 πόντους με κακά ποσοστά και 4 ασίστ.