Το Περιστέρι ηττήθηκε στις λεπτομέρειες από τη Μπρίντιζι με 77-76, όμως κατέκτησε την πρώτη θέση στο ιταλικό τουρνουά ”Happy Casa Cup”, με τον Γκρέι να αναδεικνύεται ο πολυτιμότερος παίκτης και τον Σκορδίλη να σηκώνει… κούπα!

Τα πολλά φάουλ με τα οποία φορτώθηκαν οι περιφερειακοί των ”κυανοκίτρινων”, η κόπωση και κάποια λάθη στο τελευταίο δίλεπτο, οδήγησαν στην ήττα. Η ομάδα του Ηλία Ζούρου είχε τον πλήρη έλεγχο από το πρώτο δεκάλεπτο (23-20) με τον Στίβεν Γκρέι να σκοράρει κατά βούληση πίσω από τα 6.75!

Οι Ιταλοί έπαιξαν σκληρά με την ανοχή των διαιτητών, όπως αναφέρουν οι Περιστεριώτες. Αυτό συνέβη στην τρίτη περίοδο, όπου με καλάθια των Γκρέι, Αγραβάνη και Μόουζες χτίστηκε μια διαφορά 12 πόντων (60-48 στο 28′), όμως εκεί, οι τρεις διαιτητές φόρτωσαν με αδικαιολόγητα φάουλ τους περιφερειακούς τους. Στην τελευταία περίοδο με τρίποντο του Μόουζες η διαφορά έφτασε και στο +3 (55-58).

Εύστοχα σουτ των Ιταλών σε επιθέσεις ανοικτού γηπέδου και τα λάθη στο τελευταίο δίλεπτο που ήταν απόρροια της κούρασης που υπήρχε από την σκληρή άμυνα των αντίπαλων παικτών, έδωσαν τη δυνατότητα στους ”οικοδεσπότες” να φτάσουν στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 38-40, 52-62, 77-76.

ΜΠΡΙΝΤΙΖΙ (Βιτούτσι): Μπανκς 12, Μπράουν 17, Μάρτιν 6, Ζανέλι 10, Λανούζι 4, Γκασπάρντο 10, Καμπογκράντε 11, Τόμπσον 7, Ικάνγκι, Κάταπαν, Γκούιντο.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Ζούρος): Μπλέικ 5 (1), Ξανθόπουλος, Αγραβάνης 13 (3), Σκορδίλης 4, Σαλούστρος 2, Μόρισον 9, Μόουζες 11 (1), Χάτσερ 8 (2), Γκρέι 24 (6), Γόντικας.

O MVP του τουρνουά και σούτινγκ γκαρντ του Περιστερίου, Στίβεν Γκρέι.