Παπαδόπουλος

Ο Κώστας Παπαδόπουλος εστίασε στην καλή αμυντική λειτουργία, στις δηλώσεις που έκανε μετά τη νίκη της Εθνικής Νέων Ανδρών επί της Σερβίας.

Ο ομοσπονδιακός τεχνικός είπε τα εξής: “Ήταν η πρεμιέρα της διοργάνωσης και η πρεμιέρα πάντα επιφυλάσσει εκπλήξεις.

Τα παιδιά από την αρχή μπήκαν δυνατά, έπαιξαν καλή άμυνα, κρατώντας τους αντιπάλους μας στους 30 πόντους. Από την άμυνα βρήκαμε και ρυθμό στην επίθεση.

Στο δεύτερο ημίχρονο προς το τέλος χάσαμε τη συγκέντρωσή μας. Αυτό που κρατάμε από το σημερινό παιχνίδι είναι η πολύ σημαντική νίκη που πετύχαμε.

Ήταν ένα καλό ξεκίνημα και κοιτάμε τη συνέχεια και το αυριανό παιχνίδι με την Πολωνία“.

Ο Νίκος Χιτικούδης, από την πλευρά του, τόνισε: “Ήταν δύσκολο παιχνίδι, παρά το ότι είχαμε το προβάδισμα στο συντριπτικά μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης, φτάνοντας και διψήφιες διαφορές.

Στο τέλος μας έφτασαν, είναι κάτι που μπορεί να γίνει όταν παίζεις με τη Σερβία, καθώς είναι πολύ μπασκετικός λαός. Φάνηκε όμως η δουλειά που έχουμε κάνει και ότι μας είπε ο προπονητής μας. Φάνηκε στα τελευταία λεπτά.

Είμαστε 12 παίκτες και από τον πρώτο ως τον τελευταίο όλοι παίζουμε ο ένας για τον άλλον και όλοι για την ομάδα. Με αυτό το σκεπτικό λειτουργεί ο προπονητής μας που δεν κάνει διακρίσεις και παίζουμε όλοι μαζί.

Παίζουμε ενάμιση μήνα μαζί και είναι σαν να είμαστε ομάδα χρόνια. Ήταν κάτι που μας το είχε πει ο κόουτς: Ότι η ομάδα δεν είναι 7-8 παίκτες και ότι όλοι είμαστε εδώ για να βοηθήσουμε με όποιον τρόπο μπορούμε.

Δεν σκεφτόμαστε τη μεγάλη διαφορά από την οποία έχασε η Πολωνία (σ.σ. 100-56 από τη Γαλλία). Θα έχει τον κόσμο με το μέρος της, παίζει στην έδρα της και μπορεί η βαριά ήττα να είναι ένα έξτρα κίνητρο γι’ αυτήν.

Δεν σκεφτόμαστε κάτι από όλα αυτά. Για εμάς όλοι οι αντίπαλοι είναι το ίδιο δυνατοί. Θα μπούμε να παίξουμε δυνατά και όποιος το θέλει πιο πολύ θα νικήσει”.