Δεν αναζήτησε δικαιολογία, στην ανετοιμότητα της ομάδας του ο προπονητής του Άρη Σάββας Καμπερίδης, έπειτα από την ήττα από τον Ιωνικό με 85-73 στο Χαϊδάρι, για το Κύπελλο.

Ο Σάββας Καμπερίδης τόνισε ότι η ομάδα του πρέπει να δουλέψει σκληρά, προκειμένου να βελτιωθεί η εικόνα της, ενόψει της έναρξης του πρωταθλήματος.

Ο προπονητής των κίτρινων δήλωσε:

“Θεωρώ ότι στο πρώτο ημίχρονο η εικόνα της ομάδας ήταν κοντά σε αυτό που περιμέναμε, με βάση τα δεδομένα της περιόδου. Το γεγονός ότι χάσαμε κάποια αμυντικά ριμπάουντ και είχαμε σε δυο-τρεις στιγμές λάθος επικοινωνία, έκλεισε το ημίχρονο, με τον Ιωνικό έναν πόντο πάνω στο σκορ.

Από την τρίτη περίοδο και μετά, όμως, ήμασταν βιαστικοί. Συνεχίσαμε να χάνουμε τα ριμπάουντ σε φάσεις, στις οποίες προσπαθούσαμε να περιορίσουμε τον αντίπαλο στην άμυνα και σίγουρα η ικανότητα του Σμιθ στο ένας εναντίον ενός του έδωσε προσωπικά καλάθια κι έδωσε ένα αβαντάζ στον Ιωνικό, με αποτέλεσμα από ένα σημείο και μετά να κυνηγάμε στο σκορ, δυστυχώς, χωρίς καθαρό μυαλό και γι’ αυτό χάσαμε δίκαια”.

Κατέληξε λέγοντας πως “έχουμε πολύ δρόμο μπροστά μας. Προφανώς με δύο φιλικά παιχνίδια μόνο η ομάδα είναι ανέτοιμη, δεν πρέπει, όμως, να είναι δικαιολογία αυτό γιατί και ο Ιωνικός είχε παίξει μόνο δύο φιλικούς αγώνες. Θα πρέπει να δουλέψουμε σκληρά και να προσπαθήσουμε να διορθώσουμε τα λάθη μας, ώστε να παρουσιάσουμε καλύτερη εικόνα στο πρωτάθλημα”.

Κουφός: Στην κατεύθυνση που θέλουμε τα νέα παιδιά