Ο Καναδάς έστειλε το μήνυμά του με το “καλημέρα” του Παγκοσμίου Κυπέλλου συντρίβοντας τη Γαλλία με 95-65 στην Τζακάρτα, της Ινδονησίας.

Με ηγέτη τον Σάι Γκίλτζιους Αλεξάντερ και μια πλειάδα ΝΒΑερς που δεν άφηναν μπάλα για μπάλα ειδικά στην άμυνα και το ριμπάουντ, απέδειξαν ότι είναι στις ομάδες που θα διεκδικήσουν μετάλλιο.

Η Γαλλία ήταν αγνώριστη, δεν είχε πλουραλισμό, πνίγηκε στην άμυνα των Καναδών κι έδειξε πολύ κακό πρόσωπο, χωρίς μαχητικότητα και διάθεση στο δεύτερο μισό. Εκεί δηλαδή που ο Καναδάς την “κατατρόπωσε” μετά το 43-40 του ημιχρόνου.

Η ομάδα του Καταλανού προπονητή, Ζόρντι Φερνάντεζ, έκανε 29-22 επιμέρους σκορ στη Β’ περίοδο, 25-8 σε ακόμα πιο εντυπωσιακή παρουσία στην τρίτη και 27-17 στην τελευταία!

Είχε 15 επιθετικά ριμπάουντ (+9 από τη Γαλλία), επτά λιγότερα λάθη

O Γκίλτζιους-Αλεξάντερ είχε 27 πόντους, 13 ριμπάουντ, 6 ασίστ σε 27 λεπτά!

Κέλι Ολίνικ (18π.), Ντίλον Μπρουκς (12π.), Νίκεϊλ Αλεξάντερ Γουόκερ (12π.) (ξάδελφος του Σάι) ήταν κορυφαίοι των Καναδών.

Δεν βρέθηκε σε καλή βραδιά ο Αρ Τζέι Μπάρετ με 1/10 σουτ (τα 1/7 τρίποντα) που αποτελεί ένα από τα “όπλα” του Καναδά.

Μόνο ο Εβάν Φουρνιέ (21π.) απασχόλησε την άμυνα του Καναδά, (19 από ημίχρονο) στο πρώτο 20άλεπτο ενώ θετικός ήταν ο Ματίας Λεσόρ με 12 πόντους (5/6 προσπάθειες, 2/3 βολές) και 6 ριμπάουντ σε 23 λεπτά  συμμετοχής.

Στους 12 πόντους έφτασε ο Ντε Κολό.

Ελάχιστα έπαιξε ο Μουστάφα Φαλ (02:40), ενώ ο Σιλβέιν Φρανσίσκο μπήκε στο τελευταίο επτάλεπτο.

Στον ίδιο όμιλο βρίσκονται και οι Λετονία, Λίβανος, με τη Γαλλία να έχει ασφαλώς τον πρώτο λόγο για τη 2η θέση που οδηγεί στους ’16” εφόσον δείξει έστω μέρος των δυνατοτήτων της.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 43-40, 68-48, 95-65