Στις τέσσερις καλύτερες ομάδες του κόσμου για πρώτη φορά στην ιστορία του προκρίθηκε ο Καναδάς που νίκησε την Τετάρτη τη Σλοβενία με 100-89 στη Μανίλα.

Οι ΝΒΑερς του Καναδά, με προπονητή τον Ισπανό Ζόρντι Φερνάντεζ, έκαναν ένα όνειρο πραγματικότητα, αφού η καλύτερη θέση που είχε η Εθνική της χώρας του σε Παγκόσμιο, ήταν η 6η από το 1982 και το 1978!

Στον ημιτελικό της Παρασκευής (8/9, 11:45) ο Καναδάς θα αντιμετωπίσει τη Σερβία, ενώ η Σλοβενία παίζει από αύριο (7/9, 15:30) για τις θέσεις 5-8 με πρώτο αντίπαλο τη Λιθουανία.

Oι Καναδοί ήταν πληρέστεροι, καλύτεροι, το άξιζαν, σεβάστηκαν περισσότερο το παιχνίδι και μπαίνουν πλέον στη μάχη διεκδίκησης μεταλλίων!

Ο Σάι Γκίλτζιους Αλεξάντερ πέτυχε 31 πόντους, ο Αρ Τζέι Μπάρετ 24, τους 18 στο δεύτερο μισό, ενώ από 14 πόντους είχαν Νίκειλ Αλεξάντερ Γουόκερ και Ντίλον Μπρουκς.

Ο Λούκα Ντόντσιτς που αποβλήθηκε με 6:37 για τη λήξη λόγω δύο τεχνικών ποινών για διαμαρτυρίες, είχε 26 πόντους σε 29:32, μαζί με 5 ασίστ και 4 ριμπάουντ. O Κλέμεν Πρέπελιτς πέτυχε 22 πόντους.

Από την αρχή ο προημιτελικός μαρτυρούσε ότι θα ‘χει πιο πλούσιο θέαμα αλλά και μεγαλύτερο σκορ από τον πρώτο της ημέρας.

Ο Σάι Γκίλτζιους Αλεξάντερ έδωσε τον ρυθμό στον Καναδά στην αρχή, κι ο Λούκα Ντόντσιτς με τη συνδρομή των Κλέμεν Πρέπελιτς και Νίκολιτς απαντούσε για τη Σλοβενία.

Μάλιστα η ομάδα του Σέκουλιτς άρχισε με 5/6 τρίποντα πριν βάλει το πρώτο της καλάθι δύο πόντων σε ένα δεκάλεπτο που τελείωσε 26-24.

Από τους 7 πόντους της Α’ περιόδου, ο Λούκα Ντόντσιτς πέτυχε άλλους 10 στο Β’, εν μέσω αποθέωσης από τους Φιλιππινέζους που τον έβλεπαν πρώτη φορά στα μέρη τους, αφού στην Α’ και τη Β’ φάση της διοργάνωσης, οι Σλοβένοι έπαιζαν στην Οκινάουα.

Ο Αλεξάντερ Γουόκερ, ξάδελφος του Σάι Γκίλντζιους-Αλεξάντερ, πέτυχε για τον Καναδά 10 πόντους στη Β’ περίοδο, όπου σημειώθηκε ίδιο σκορ με την Α’, 26-24, αλλά για τη Σλοβενια αυτήν τη φορά και σκορ ημιχρόνου 50-50.

Ο Καναδάς όμως έκανε τη διαφορά στην τρίτη περίοδο, αφού πλέι στον πρώτο του σκόρερ, ήλθε και ο Αρ Τζέι Μπάρετ να δείξει δείγμα του επιθετικού του ταλέντου, ενώ οι Σλοβένοι “κόλλησαν”.

Ο φόργουορντ των Νιου Γιορκ Νικς είχε 13 πόντους στην τρίτη περίοδο για να φτάσει ο Καναδάς στους 80 σε 30 λεπτά.

Η διαφορά έγινε διψήφια πρώτη φορά κι έφτασε έως τους 16 πόντους για την ομάδα του Φερνάντεζ, 69-55 και 80-64. Όμως με πέντε σερί πόντους του Ντόντσιτς οι Σλοβένοι έκλεισαν το δεκάλεπτο με 7-0 κι επέστρεψαν σε μονοψήφια διαφορά, 80-71.

Επιβεβαιώνοντας την κυριαρχία τους, με πιο πολλούς παίκτες σε σημαντικό ρόλο και με συγκέντρωση, οι Καναδοί επανέφεραν τη διαφορά σε ψηλότερα επίπεδα, ενόσω ο Ντόντσιτς “έψελνε” προς τα επίσημα.

Διαρκώς διαμαρτυρόταν, σε διαιτητές, σε παράγοντες, κι ήταν εμφανές ότι άρχισε να χάνει πια την ψυχραιμία του, όσο ο αγώνας κυλούσε. Οι δε συμπαίκτες του, αδυνατούσαν να δώσουν το κάτι παραπάνω που απαιτούσε ο αγώνας, κι ειδικά στην άμυνα, αφού ο Καναδάς έκανε “παρέλαση” στο παρκέ κι είχε ήδη 92 πόντους σε 33 λεπτά αγώνα.

Σε εκείνο το σημείο ο Ντίλον Μπρουκς δέχτηκε τεχνική ποινή κι αποβλήθηκε, αφού είχε αντιαθλητικό φάουλ από το πρώτο δεκάλεπτο.

Με 6:37 για το φινάλε αποβλήθηκε και ο Λούκα Ντόντσιτς, με δεύτερη τεχνική ποινή, πάλι για διαμαρτυρία, με το σκορ να είναι 92-77.

Ο προπονητής της Σλοβενίας γύρισε την άμυνά του σε ζώνη, που απέδωσε καρπούς, καθώς με αυτήν, οι παίκτες του του έδειξαν διάθεση να κρατήσουν πιο χαμηλά την παραγωγικότητα των Καναδών. Έκαναν κι ένα 8-0 σερί για να μειώσουν στο 94-85 στο τετράλεπτο.

Η υποψία ντέρμπι στα τελευταία λεπτά έδωσε “ζωή” στο γήπεδο, αλλά ο Σάι Γκίλτζιους Αλεξάντερ διέκοψε το σχεδόν τρίλεπτο δίχως σκορ, για το 96-85 στο 37′.

Τα δεκάλεπτα: 26-24, 50-50, 80-71, 100-89