Γκαλινάτ

Με τον Ρομπέρτο Γκάλινατ να πραγματοποιεί μεγάλη εμφάνιση η Καρδίτσα επικράτησε στην παράταση με 78-77 (κ.α. 69-69) του Άρη και έκανε το μεγάλο βήμα για την παραμονή στην κατηγορία!

Ο γκαρντ της Θεσσαλικής ομάδας με 32 πόντους ήταν “όλα τα λεφτά” για τους γηπεδούχους, ενώ εξαιρετική δουλειά έκανε ο Σαγίντ Πριτζέτ (17 πόντους) και ο Σον Έβανς (15 πόντους).

Με την απόδοση τους πέτυχαν να… μην φανούν τα 30 λάθη στα οποία υπέπεσαν στο παιχνίδι και συνιστά αν μη τι άλλο ρεκόρ για νικήτρια ομάδα!

Ο Άρης που έχασε πολύ νωρίς τον Τζος Χάγκινς και τον Ίσμαελ Σανόγκο είχε λύσεις από τον Νότε (14 πόντους) και τους Χόρχλερ (11 πόντους) και Νετζήπογλου (11 πόντους). Ακόμη, ενώ είχε λίγα λάθη στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα τελικά έφτασε τα 20 συνολικά και πολλά στα κρίσιμα σημεία στο τέλος του αγώνα…

Στο ξεκίνημα της αναμέτρησης η αστοχία ήταν το κυρίαρχο στοιχείο του παιχνιδιού (6-6 στο 6’), όμως σταδιακά οι ππαίκτες του Νίκου Παπανικολόπουλου μπόρεσαν να βρουν ρυθμό και να πάρουν τον έλεγχο (14-11 στο 9′). Ο Ρομπέρτο Γκάλινατ αποτέλεσε το σημείο αναφοράς επιθετικά για τους Θεσσαλούς, την ίδια στιγμή που ο Άρης έχανε δυο σημαντικούς παίκτες τον Τζος Χάγκινς και τον Ίσμαελ Σανόγκο μέσα σε λίγα λεπτά στο πρώτο μέρος. Παρ’ ολ’ αυτά, έβρισκε λύσεις από τους Νετζήπογλου και Νότε, αλλά η Καρδίτσα πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα έχοντας το «πάνω χέρι» (36-34, στο 20’).

Με τον Σον Έβανς να κυριαρχεί στο «ζωγραφιστό» και τον Γκάλινατ να δίνει λύσεις από την περιφέρεια οι γηπεδούχοι είχαν το προβάδισμα (46-43 στο 26.30’’). Ο Άρης αντέδρασε και έκλεισε το τρίτο 10λεπτο έχοντας τον έλεγχο με 6 πόντους (50-56 στο 30’). Μάλιστα, στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου ο Άρης βρέθηκε στο +8 (50-58 στο 31’) με καλάθι του Τζέι Ντι Νότε.

Με πιεστική άμυνα και συνεχόμενα καλάθια του Γκάλινατ η Καρδίτσα πήρε προβάδισμα (69-67, στα 30’’) πριν τη λήξη της κανονικής διάρκειας. Εκεί, οι γηπεδούχοι είχαν την μπάλα στα 14’’ για το τέλος, όμως έκαναν λάθος επαναφορά ο Άρης βγήκε στην… κόντρα και ο Σεβέζ Γκούντγουιν με «γκολ-φάουλ» ισοφάρισε (69-69) στα 4’’ πριν το τέλος, αλλά δεν ευστόχησε στην ελεύθερη βολή.

Το παιχνίδι πήγε στην παράταση, όπου η Καρδίτσα βρέθηκε πίσω στο σκορ με 71-74 αλλά ο Γκάλινατ με τρίποντο και 1/2 ελεύθερες βολές την έβαλε σε θέση… οδηγού (75-74) ενώ απέμεναν 2.20’’ για το τέλος. Ο Τολιόπουλος ευστόχησε σε λέι απ (75-76), ο Αγραβάνης κέρδισε φάουλ, έβαλε την πρώτη βολή, έχασε τη δεύτερη, αλλά ο Σον Έβανς με φόλοου έδωσε άλλους δυο πόντους (78-76) στην Καρδίτσα στο τελευταίο λεπτό της παράτασης.

Στη συνέχεια ο Μήτρου-Λονγκ είχε 1/2 ελεύθερες βολές (78-77, 27’’) η καρδίτσα έχασε την επίθεση και στο τέλος της αναμέτρησης ο Τζέι Ντι Νότε αστόχησε σε τρίποντο με την καρδίτσα να πανηγυρίζει δικαιολογημένα μια νίκη που είναι πολύτιμη στην προσπάθεια για την παραμονή της στην Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 16-16, 36-34, 50-56, 69-69 (κ.α.), 78-77 (παρ.).