Με τον Τζόρνταν Σάιμπερτ να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση η Καρδίτσα πέτυχε την πρώτη νίκη (84-68) στην 8η αγωνιστική της Stoiximan Basket League, μέσα στο «σπίτι» της!

Ο Αμερικανός φόργουορντ ήταν εκπληκτικός και εκείνος που έδωσε την ώθηση στους Θεσσαλούς όταν πλησίασαν οι φιλοξενούμενοι να «σφραγίσει» την πρώτη νίκη για την ομάδα του.

Η Καρδίτσα πλέον έχει 1 νίκη και 7 ήττες, ενώ το Λαύριο έχει ρεκόρ 3-5 και μετράει τέσσερις σερί ήττες το τελευταίο διάστημα.

Η εξέλιξη του αγώνα

Οι παίκτες της Καρδίτσας μπήκαν αποφασισμένοι να φτάσουν στην πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα και πίεσαν πολύ τον αντίπαλο τους «χτίζοντας» άμεσα μια διαφορά (13-5 στο 5’) με τον Μάρεκ Κλάσεν να δίνει τον τόνο οργανωτικά και εκτελεστικά.

Δυο τρίποντα του Θόρντον και του ΝτεΤζούλιους επέτρεψαν στην ομάδα της Λαυρεωτικής να πλησιάσει σε απόσταση… αναπνοής (13-12 στο 6.40’’). Ωστόσο, οι παίκτες του Νίκου Παπανικολόπουλου δεν έδειχναν διατεθειμένοι να χάσουν τον έλεγχο και έκλεισαν το πρώτο 10λεπτο στο +7 (21-14). Κι όλα αυτά με το «βαρύ πυροβολικό» της ομάδας των γηπεδούχων τον Ρομέλο Γουάιτ να έχει αποχωρήσει στο 4.59 του αγώνα καθώς τραυματίστηκε στο μάτι και δεν επέστρεψε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο μπορεί οι φιλοξενούμενοι να βρήκαν τον τρόπο να πλησιάσουν (23-19 στο 11.20’’), αλλά έκτοτε έπαψαν να βρίσκουν τον δρόμο προς το καλάθι. Η πίεση της Καρδίτσας κράτησε στο μηδέν την ομάδα της Λαυρεωτικής μέχρι το 17’ (39-19 από τον Βασίλη Χρηστίδη).

Εκεί ο Καστανέδα ευστόχησε σε τρίποντο (39-22 στο 17.20’’), αλλά οι Θεσσαλοί με τον Κλάσεν να είναι άριστος δημιουργικά (είχε 7 ασίστ) και καλός επιθετικά (8 πόντοι) αποτέλεσε μαζί με τον Βασίλη Χρηστίδη (8 πόντους) το σημείο αναφοράς της ομάδας του Νίκου Παπανικολόπουλου στην επίθεση και στο «χτίσιμο» της σημαντικής διαφοράς στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (46-29 στο 20’).

Σ’ ένα ημίχρονο, όπου η Καρδίτσα είχε μόλις 4 λάθη για 12 ασίστ, ενώ οι φιλοξενούμενοι 11 λάθη για 77 ασίστ. Και δεν έφτανε αυτό ήταν και η κάκιστη επίδοση επιθετικά (4/13 δίποντα, δηλαδή 30% και 5/13 τρίποντα, 38%).

Ο ΝτεΤζούλιους με 7 πόντους στο πρώτο 20λεπτο αποτέλεσε το σημείο αναφοράς σ’ ένα παιχνίδι, όπου διεκόπη στο 4.59 πριν την λήξη του πρώτου μέρους επειδή έσβησε ο φωτεινός πίνακας.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Νίκος Παπανικολόπουλος επιστράτευσε ξανά τον Ρομέλο Γουάιτ και οι Θεσσαλοί είχαν τον απόλυτο έλεγχο (56-41 στο 25.30’’). Ωστόσο, οι φιλοξενούμενοι με τον ΝτεΤζούλιους να «συνδέεται» με το καλάθι και να αποτελεί σταθερό σημείο αναφοράς επιθετικά για την ομάδα της Λαυρεωτικής έδειξε διάθεση για να επιστρέψει στο παιχνίδι και μείωσε στους 9 πόντους (56-47 στο 27’) με τον Αμερικανό άσο.

Ο Ρομέλο Γουάιτ σκόραρε για την Καρδίτσα, αλλά ο Καστανέδα επέτρεψε στην ομάδα του Κώστα Μέξα να μειώσει κι άλλο (60-52) στα τελευταία 30’’ πριν τη λήξη του τρίτου 10λεπτου το οποίο ολοκληρώθηκε με δυο βολές του Τζόρνταν Σάιμπερτ (62-52) κορυφαίου παίκτη των γηπεδούχων.

Στο τελευταίο 10λεπτο ο Καστανέδα με δυο τρίποντα έβαλε «φωτιά» (66-58 στο 32’), αλλά εκεί ο Τζόρνταν Σάιμπερτ, με τον Καμπερίδη και τον Γουάιτ διεύρυνε τη διαφορά (71-58) πριν το Λαύριο με καλάθι του Μουρ ππλησιάσει στους 7 πόντους (72-65 στο 35’). Σ’ εκείνο το σημείο δυο μεγάλα καλάθια του Τζόρνταν Σάιμπερτ και ένα «γκολ-φάουλ» του Γουάιτ έδωσαν τη δυνατότητα στην Καρδίτσα να «τρέξει» ένα 6-0 και να μεγαλώσει τη διαφορά (78-65 στο 37.30’’) «κλειδώνοντας» την πρώτη νίκη για τη Θεσσαλική ομάδα.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για την Καρδίτσα ο Τζόρνταν Σάιμπερτ με 17 πόντους, 5 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση ο Μάρεκ Κλάσεν με 11 πόντους και 10 ασίστ, ενώ από 12 πόντους σημείωσαν Ρομέλο Γουάιτ και Μίτσελ Σμιθ.

Από το Λαύριο ο Ντέιβιντ Ντε Τζούλιους είχε 16 πόντους και ο Ξαβιέ Καστανέδα 13 πόντους και 8 ριμπάουντ.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πιτσίλκας, Θεονάς, Λουλουδιάδης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-14, 46-29, 62-52, 84-68.

Stoiximan Basket League 2023-24: Πρόγραμμα-αποτελέσματα

Stoiximan Basket League 2023-24:  Η βαθμολογία