Νικητής έφυγε ο ΠΑΟΚ από το κλειστό “Γιάννης Μπουρούσης” και την Καρδίτσα για την 8η αγωνιστική της Basket League με 63-92.

Την πέμπτη του νίκη πέτυχε ο ΠΑΟΚ στην έδρα της Καρδίτσας επικρατώντας με 92-63 στην 8η στροφή του πρωταθλήματος.

Στο 1-6 η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου.

Συνολικά ο “Δικέφαλος” είχε 18/34 τρίποντα όντας κυρίαρχος από τα πρώτα λεπτά στο κλειστό “Γιάννης Μπουρούσης”.

Ο Τζέιλεν Χαντς ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής, σημειώνοντας 28 πόντους με 2/5 δίποντα, 8/10 τρίποντα, 3 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Ακολούθησαν οι Γιανίκ Φράνκε με 15 πόντους και Τάιλερ Πόλι με 12 πόντους.

Αντίθετα, για την Καρδίτσα που είχε 1/23 τρίποντα, ο Σαίντ Πρίτζετ είχε 17 πόντους και ο Γιάννης Αγραβάνης 14 πόντους.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης:

Με Φράνκε και Ρένφρο οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 0-6 στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Πρίτζετ κλήθηκε να απαντήσει, μειώνοντας στην απόσταση ενός καλαθιού με 8-10 (στο 7′). Η εντυπωσιακή ευστοχία του Χαντς  με 2/2 τρίποντα και 2/2 δίποντα ολοκλήρωσαν το πρώτο δεκάλεπτο στο 15-20.

Με πατημένο το γκάζι, ο ΠΑΟΚ συνέχισε την καλή δουλεία και στην εκκίνηση της δεύτερης περιόδου στο κλειστό “Γιάννης Μπουρούσης” (15-26). Ο Αγραβάνης ασκούσε το αντίπαλο δέος για την Καρδίτσα, η οποία υστερούσε κατά πολύ στα ριμπάουντ (15-25 στο 20′), χωρίς όμως να μπορέσει να ανατρέψει την κατάσταση με τους “ασπρόμαυρους” να πήγαινουν στα αποδυτήρια στο +15 (30-45).

Στην επιστροφή το σύνολο του Άρη Λυκογιάννη σουτάροντας με συνέπεια πίσω από τα 6,75 (57%!) και τον Χαντς να πετυχαίνει 12 από τους 30 συνολικά πόντους του ΠΑΟΚ στο τρίτο δεκάλεπτο, φαινόταν απόλυτος κυρίαρχος στην Καρδίτσα.

Την ίδια ώρα οι παίκτες του Αγγέλου δεν έβρισκαν λύσεις στο παρκέ με το σκορ να διαμορφώνεται ως 46-75 στο 30′.

Ο νεαποκτηθέντας Σάιμπερτ έσυρε τον…χορό στο 2-7 σερί των φιλοξενούμενων, το οποίο μετέτρεψε σε διαδικαστικά τα τελευταία λεπτά στην έδρα της Καρδίτσας με τους “ασπρόμαυρους” να επικρατούν τελικά με 63-92.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 30-45, 46-75, 63-92.