Τη βεβαιότητά του ότι ο Άρης θα βελτιωθεί σύντομα, εξέφρασε ο προπονητής του, Γιάννης Καστρίτης, έπειτα από την ήττα από την Τουρκ Τέλεκομ με 63-68 το βράδι της Τετάρτης στη Θεσσαλονίκη, για το EuroCup.

Συγκεκριμένα ο προπονητής του Άρη είπε

“Στο πρώτο ημίχρονο τους επιτρέψαμε να πάρουν 14 επιθετικά ριμπάουντ και να σουτάρουν δίχως πίεση.

Ο τρόπος με τον οποίο παίξαμε στο δεύτερο ημίχρονο, ήταν αυτός που θέλαμε.

Συγκεντρωθήκαμε στο αμυντικό ματς πλάνο και μείναμε στο παιχνίδι κατά την διάρκειά του.

Δυστυχώς αυτή την περίοδο, είναι λογικό η ομάδα μας να έχει κουραστεί. Λειτούργησαν καλύτερα από την πλευρά τους (σ.σ. η Τουρκ Τέλεκομ) λόγω της κόπωσης που είχαμε και αυτό στο τέλος έκρινε τον νικητή.

Σιγά-σιγά επιστρέφουν και οι τραυματίες, ο Λασέφσκι και ο Χοντζ, θα έρθει η βελτίωση.

Είμαι αισιόδοξος πως θα έρθουν τα αποτελέσματα που θέλουμε. Ευχαριστώ για την βοήθεια από τον κόσμο. Θέλω να εγγυηθώ πως σύντομα θα κάνουμε τον κόσμο μας περήφανο για τον τρόπο που θα παίζουμε.

Έχουμε μια νέα ομάδα, κανείς από τους παίκτες δεν έπαιξε σε αυτό το επίπεδο. Όλοι τους σιγά σιγά καταλαβαίνουν πώς θα προσεγγίζουν τα ματς. Είναι μια διαδικασία. Είμαστε σε μια κατάσταση που μείναμε πίσω.

Βλέπουμε πρόοδο και θέληση στα παιδιά. Δεν είναι εύκολο απέναντι σε τέτοιους αντίπαλους να γυρίσουν τον διακόπτη. Αυτό δείχνει κάτι. Και για αυτό είμαι αισιόδοξος όπως είπα πριν.

Τα παιδιά προσπάθησαν πολύ, είναι στενοχωρημένοι με το αποτέλεσμα. Πρέπει να έχουμε ψηλά στο κεφάλι και να είμαστε αποφασισμένοι. Θέλουμε την νίκη το επόμενο Σάββατο με την ΑΕΚ”.

EuroCup: Σαρωτική Βαλένθια, στην παράταση η Γκραν Κανάρια

Tα highlights του αγώνα Άρης-Τουρκ Τέλεκομ (video)

Τίμησε τον Χάνλαν ο Άρης, παρούσα η ομάδα ποδοσφαίρου (pics)

Άρης: Ανακοίνωσε τον Άλκινς (stats)

Άρης: Το πρόγραμμά του στο EuroCup 2024/25