Ούνικς

Το βράδυ του Σαββάτου, η Ούνικς Καζάν νίκησε εύκολα τη Ζιέλονα Γκόρα (86-66) και η Γκραν Κανάρια ήταν καταιγιστική απέναντι στην Ανδόρα (106-80).

Η Γκραν Κανάρια υποδέχθηκε την Ανδόρα και οι παίκτες του Σάλβα Μαλδονάδο ήταν καταιγιστικοί και τελικά επικράτησαν με το εμφατικό 106-80. Με αυτόν τον τρόπο, η ομάδα από τα Κανάρια Νησιά, ξέσπασε στην ACB Liga μετά την ήττα από τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ στο ΟΑΚΑ.

Πρώτος σκόρερ και καλύτερος παίκτης για την Γκραν Κανάρια ήταν ο Χάνα, ο οποίος σημείωσε 18 πόντους και μοίρασε 5 ασίστ. Επίσης, πολύ καλοί ήταν οι Στρόμπερι και Πασέτσνικς με 17 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Για τους φιλοξενούμενους καλύτερος παίκτης ήταν ο Ντίλαν Ένις, ο οποίος σημείωσε 22 πόντους και μάζεψε 6 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 48-32, 73-54, 106-80

Εύκολα η Ούνικς Καζάν τη Ζιέλονα Γκόρα

Η Ούνικς Καζάν, του Δημήτρη Πρίφτη, χτίζει ένα σημαντικό σερί νικών και βρίσκεται στην πρώτη θέση της VTB League, μαζί με Χίμκι και ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

Η Ούνικς υποδέχθηκε τη Ζιέλονα Γκόρα και παρά το μέτριο ξεκίνημα, με τους Πολωνούς να προηγούνται στην πρώτη περίοδο (23-20), κατάφερε και πήρε μία άνετη νίκη με 86-66.

Καλύτερος παίκτης για τους νικητές ήταν ο Τζαμάρ Σμιθ, σημειώνοντας 20 πόντους και μαζεύοντας 7 ριμπάουντ. Πολύ καλός ήταν και ο Ρέιμαρ Μόργκαν, ο οποίος σημείωσε 17 πόντους και μάζεψε 6 ριμπάουντ.

Ο Κώστας Καϊμακόγλου αγωνίστηκε για σχεδόν 19 λεπτά στον αγώνα, σημειώνοντας 2 πόντους και μαζεύοντας 5 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 41-37, 61-50, 86-66