Καταπληκτική η Μπασκόνια, πιστοποίησε την αγωνιστική της βελτίωση και στην Τουρκία, όπου νίκησε την Εφές με 77-59 την Παρασκευή (04/12) για τη 12η αγωνιστική της Euroleague.

Η ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς (6-5) έδωσε ρεσιτάλ στο transition παιχνίδι, δηλαδή τη γρήγορη μετάβαση από την άμυνά της στην επίθεση, σάρωσε στα ριμπάουντ κι έκανε επίδειξη ισχύος απέναντι στην καλύτερη ομάδα της προηγούμενης σεζόν.

Η Εφές ήταν αγνώριστη, άστοχη, άνευρη και πλέον το ρεκόρ της είναι 6-5 με το 1-4 να είναι… στην έδρα της!

Είχε 22/62 σουτ, με τον Σέιν Λάρκιν να βρίσκεται σε εξίσου άσχημη βραδιά, με 2/11 σουτ (0/5 διπ., 2/6 τριπ.) και να κάνει τα 5 από τα 14 λάθη της ομάδας του.

Η Μπασκόνια επιβλήθηκε πλήρως από τη β’ περίοδο του αγώνα, όταν δεν άφησε ριμπάουντ για ριμπάουντ (14-3 για τους Βάσκους τα “σκουπίδια” αυτού του δεκαλέπτου) και παράλληλα είχε και πολύ καλό μακρινό σουτ.

Ο Πιέρια Χένρι

Ο Άλεκ Πίτερς (κεντρική φωτογραφία) συνέχισε τις καλές εμφανίσεις για την Μπασκόνια, απέναντι στην προηγούμενη ομάδα του κι ήταν πρώτος σκόρερ με 18 πόντους με 3/7 τρίποντα. Εντυπωσιακός, σε όλα, ο παίκτης-κλειδί, Ιταλός, Ακίλε Πολονάρα με 12 πόντους από 3/3 τρίποντα, 6 ριμπαόυντ (τα 5 επιθετικά).

Ο Γιουσουφά Φαλ πρόσθεσε 12 πόντους και 11 ο Πιέρια Χένρι, τους 9 εξ αυτών στο δεύτερο ημίχρονο.

Η Μπασκόνια προηγήθηκε 63-50 στη λήξη της τρίτης περιόδου κι έφτασε στο +22, 72-50 με 5:42 για τη λήξη.

Η Εφές πήρε τάιμ άουτ κι ο προπονητής της, Εργκίν Αταμάν κάθισε ατάραχος στην καρέκλα του δίχως να πει κουβέντα στους παίκτες του!

Κανένας παίκτης της Εφές δεν είχε διψήφιο αριθμό πόντων!

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 37-42, 50-63, 59-77