Με τον Γιάννη Μπουρούση να πραγματοποιεί καταπληκτική εμφάνιση η Γκραν Κανάρια έσπασε το αήττητο της ομάδας-έκπληξη της τελικής φάσης Ισπανίας, Μπούργος, καθώς τη νίκησε στην παράταση με 91-87 το απόγευμα της Δευτέρας (22/06).

Ο Γιάννης Μπουρούσης τα έκανε όλα τόσο στην κανονική διάρκεια του αγώνα (78-78) όσο και στην παράταση, προσθέτοντας μια ακόμα εντυπωσιακή εμφάνιση, μετά από την προ δύο ημερών στο 104-88 επί της Ανδόρρας.

Ο Έλληνας σέντερ είχε 25 πόντους με 9/9 βολές (οι 6/6 στην παράταση), 5/11 δίποντα, 2/2 τρίποντα, πήρε 7 ριμπάουντ (4-3), έκανε δύο κλεψίματα κι ένα block κι έβγαλε 32 αξιολόγηση, την υψηλότερη από κάθε άλλον παίκτη στον αγώνα. Κι όλα αυτά, σε 23:51 συμμετοχής!

Η Μπούργος, με ρεκόρ 2-0 στον όμιλο πριν από το τζάμπολ, ερχόταν από την ιστορική νίκη επί της Ρεάλ Μαδρίτης!

Για αυτό είχε το σθένος να επιστρέψει στο τέλος, όπου πήγε να “κλέψει την μπουκιά από το στόμα” της ομάδας του Φώτη Κατσικάρη.

Δείτε ένα τρίποντο του Γιάννη Μπουρούση με το οποίο η Γκραν Κανάρια προηγήθηκε με 72-64:

Η Γκραν Κανάρια προηγήθηκε με 76-70 με 2:14 για το τέλος, όμως δέχτηκε 8-0 σερί από πέντε πόντους του Μπενίτε και 3 βολές του Μακ Φάντεν και η Μπούργος προηγήθηκε 78-76. Ο Κουκ ισοφάρισε 78-78 στα 9 δευτερόλεπτα και ο ΜακΦάντεν έχασε το τελευταίο σουτ για να πάει ο αγώνας στο επιπλέον πεντάλεπτο.

Δείτε το καλάθι του Ομάρ Κουκ:

Στην παράταση μίλησε πάλι ο Μπουρούσης από τη γραμμή των βολών. Είχε 4/4 από δύο φάουλ που κέρδισε και άλλες 2/2 από τεχνικές ποινές στην Μπούργος.

Η Γκραν Κανάρια νίκησε κι έφτασε την Μπούργος στο 2-1 ρεκόρ στον όμιλο.

Πρώτος σκόρερ της Μπούργος ήταν ο Βίτορ Μπενίτε (26π.) και 14 πέτυχε ο Κουβανός Ριβέρο.

Για την ομάδα του Φώτη Κατσικάρη, ο Ομάρ Κουκ πρόσθεσε 16 πόντους (και 6 ασίστ)

Δείτε τη photo gallery

Στους άλλους αγώνες του ομίλου, που ακολουθούν, η Βαλένθια (2-0) παίζει στις 19:30 με τη Ρεάλ Μαδρίτης (1-1) ενώ στις 22:30 παίζουν Σαραγόσα-Ανδόρρα που έχουν ρεκόρ 0-2.

Όλοι οι σημερινοί αγώνες της Liga Endesa μεταδίδονται τηλεοπτικά από το COSMOTE SPORT 4.