Την τέταρτη συνεχόμενη ήττα του στη Euroleague και συνολικά έκτη σε οκτώ αγώνες, γνώρισε την Πέμπτη (19/11) ο Παναθηναϊκός που ηττήθηκε από την Μπασκόνια με στη Βιτόρια.

Οι “πράσινοι” έπεσαν στο 2-6 ενώ η Μπασκόνια βελτίωσε το ρεκόρ της σε 4-4 και την επόμενη εβδομάδα παίζει με τον Ολυμπιακό.

Όσο ανταγωνιστικός κι αν ήταν για 30 λεπτά ο Παναθηναϊκός, η κατάρρευσή του στο τελευταίο δεκάλεπτο, επέφερε μια ακόμα ήττα, την έκτη φετινή σε οκτώ αγώνες κι επιβεβαίωσε την αμυντική του αδυναμία.

Οι Βάσκοι έκαναν στα πέντε πρώτα λεπτά του τέταρτου δεκαλέπτου 17-2 και το 66-58 του 30:00 έγινε 83-60 με 4:30 για τη λήξη.

Ο Παναθηναϊκός αδίκησε την προσπάθειά του στα προηγούμενα 30 λεπτά, ωστόσο σε αυτό το επίπεδο τα άσχημα δίλεπτα και τρίλεπτα τιμωρούνται. Πόσο μάλλον τα 5άλεπτα-6άλεπτα…

Ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε 10-2 και 23-20 στην α’ περίοδο, η Μπασκόνια απάντησε πρώτα με τον Βιλντόσα (19 π. με 5/7 τριπ.) και μετά με τον Άλεκ Πίτερς (19π. με 4/5 τριπ.), οι οποίοι τελικά ήταν η σταθερά της σε όλο το ματς.

Στο τέλος προστέθηκε και ο Πιέρια Χένρι με 8 σερί πόντους και 11 από τους 14 πόντους του στην τελευταία περίοδο, ενώ έδωσε 12 ασίστ!

Ο Ιωάννης Παπαπέτρου πέτυχε 17 πόντους για τον Παναθηναϊκός, 15 ο Νέντοβιτς και 11 πόντους με 10 ριμπάουντ είχε ο Παπαγιάννης.

Το πρόβλημα, όμως του Παναθηναϊκού είναι πολύ περισσότερο στην άμυνα, κι όχι στην επίθεση.

Στις 10 πρώτες αγωνιστικές, όπου έχει παίξει οκτώ παιχνίδια, είχε δύσκολο πρόγραμμα και το γνωρίζαμε πριν παίξει. Εάν όμως, δεν βελτιωθεί στο αμυντικό κομμάτι, το πρόγραμμα δεν θα τον βοηθήσει να ανακάμψει και να διεκδικήσει κάτι περισσότερο.

Σε μέσο όρο δέχεται 84,5 πόντους, είναι η τρίτη χειρότερη άμυνα της Euroleague σε μέσο όρο κι απαιτείται να το αλλάξει εάν θέλει να ξεκολλήσει από το βάθος της βαθμολογίας της Euroleague…

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 46-39, 66-58, 93-72