Ο Παναθηναϊκός λύγισε στο τέλος το Περιστέρι με 93-88 την Παρασκευή στο ΟΑΚΑ, στην 4η αγωνιστική του Top-6 της Stoiximan Basket League.

Στον τελευταίο αγώνα των “πράσινων” πριν από τα playoffs της Euroleague και τον πρώτο του Περιστερίου έπειτα από τη θριαμβευτική του πρόκριση στο Final-4 του Basketball Champiions League, πρόσφεραν ένα χορταστικό παιχνίδι, που κρίθηκε στο φινάλε.

Ο Ντίνος Μήτογλου πέτυχε 20 από τους 25 πόντους του στο β’ ημίχρονο, ο Κέντρικ Ναν πρόσθεσε 20, ο Ιωάννης Παπαπέτρου είχε 14 και ο Λούκα Βιλντόσα 11 για τους νικητές.

Ο Παναθηναϊκός δεν είχε τον Εργκίν Αταμάν στον πάγκο, καθώς νωρίτερα την Παρασκευή έγινε η κηδεία του πατέρα του στην Τουρκία.

Δεν αγωνίστηκαν δε, ο Τζέριαν Γκραντ, αλλά κι ο Ματίας Λεσόρ που ένιωσε αδιαθεσία λίγο πριν από το τζάμπολ.

Το Περιστέρι έπαιξε χωρίς τον Τρέβορ Τόμπσον λόγω ίωσης.

Ο Τζο Ράγκλαντ είχε 13 πόντους (όλους στο δεύτερο μισό) και 9 ασίστ, ο Ρένφρο πέτυχε 16 πόντους, 13 είχε ο Λοβ, 12 πέτυχε ο Ντάνγκουμπιτς και 10 ο Μήτρου Λονγκ.

O Παναθηναϊκός έχει ρεκόρ 24-1 κι εξασφάλισε μαθηματικά την πρώτη θέση ενώ το  Περιστέρι έχει 16-10 κι είναι στην τρίτη θέση.

allstarbasket

Μπροστά σε περίπου 10.000 θεατές το βράδι της Παρασκευής στο ΟΑΚΑ, το Περιστέρι έκανε ένα εντυπωσιακό πρώτο δεκάλεπτο, με… φόρα λες, από τη Βόννη από όπου επέστρεψε με θριαμβευτική πρόκριση στο Final-4 του BCL!

Μετά το αρχικό 11-11, με 7 πόντους από τον Κέντρικ Ναν, η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη έκανε 14-2 με τρίποντο του Χουγκάζ στη λήξη για να προηγηθεί με 25-13 στην Α’ περίοδο.

Μόλις 1 ασίστ, 7 λάθη και 6 χαμένες βολές μέτρησε ο Παναθηναϊκός σε αυτό το δεκάλεπτο, αλλά άρχισε με 3/4 τρίποντα το δεύτερο για να μαζέψει τη διαφορά. Ο Μήτρου Λονγκ με τον Κασελάκη έδωσαν λύσεις και σκορ στους φιλοξενούμενους, τη στιγμή που ο Παναθηναϊκός είχε ισοφαρίσει και το Περιστέρι ξέφυγε 45-39, πριν κλείσει το ημίχρονο με 45-41.

Η άμυνα του Παναθηναϊκού του κόστιζε στα πρώτα 20 λεπτά, καθώς η προσπάθεια των παικτών του Χρήστου Σερέλη εστιαζόταν κυρίως στο επιθετικό κομμάτι του παιχνιδιού.

Η λογική αυτή έδειχνε να αλλάζει στο δεύτερο ημίχρονο κι έπειτα από την ανάπαυλα, με τον Παναθηναϊκό να παίρνει προβάδισμα, 49-48 και 54-52, προστατεύοντας πιο καλά τη ρακέτα του. Όμως ο Ντάνγκουμπιτς βρήκε χώρο για δύο τρίποντα και την απάντηση των φιλοξενούμενων με προβάδισμα 60-54.

Ήταν εμφανής η εντολή του Σερέλη να μπει η μπάλα στην αντίπαλη ρακέτα, ώστε να βρει πιο σίγουρο σκορ από κοντά, που δεν το είχε ιδιαίτερα στο πρώτο μισό. Με αιχμή τον Μήτογλου και προσπάθεια κι από τον Αντετοκούνμπο οι “πράσινοι” βρήκαν επιθετική ισορροπία, αποφεύγοντας αλλεπάλληλα μακρινά σουτ.

Προσπάθεια που έμεινε στη μέση όμως, διότι επανήλθε η αμυντική χαλαρότητα και το Περιστέρι πήρε ξανά τα ηνία, φτάνοντας πρώτα στο 67-61 των 30 λεπτών και το +8, 69-61 στην αρχή της τελευταίας περιόδου.

Η τριάδα Μήτογλου-Βιλντόσα-Ναν, ανέλαβε να βγάλει από τη δύσκολη θέση τον Παναθηναϊκό, ενώ η άμυνα των “πράσινων” έγινε ξανά σκληρή όσο μειωνόταν ο χρόνος στο ρολόι.

Από το 61-69 προσπέρασε 72-71 και ξέφυγε 82-74 στο 36′.

Eνώ η διαφορά έφτασε στους 9 πόντους, 85-76, στο μεγαλύτερο προβάδισμα του Παναθηναϊκού στη βραδιά, το Περιστέρι δεν εγκατέλειψε την προσπάθειά του. Ροκάνισε γρήγορα τη διαφορά και ισοφάρισε με 5 πόντους του Ράγκλαντ, 86-86 στα 1:27!!!

Το τρίποντο του Παπαπέτρου (89-86) και το block του Αντετοκούνμπο σε προσπάθεια του Ντάνγκουμπιτς για τρίποντο, έμελλε να κρίνουν το παιχνίδι, με τον Ναν να κάνει στα 20” με δύο βολές το 91-86 και με ένα ακόμα ζευγάρι να γράφει το τελικό 93-88.

Τα δεκάλεπτα: 13-25, 41-45, 61-67, 93-88