Το βράδυ της επιστροφής του Βασίλη Σπανούλη στο ΣΕΦ ως αντίπαλος, ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη επί του Περιστερίου με 101-79.

Περιστέρι και Ολυμπιακός “ρίχτηκαν” στη μάχη της 2ης αγωνιστικής της Basket League.

Οι “ερυθρόλευκοι” παρά την απουσία του τραυματία Κώστα Παπανικολάου δε δυσκολεύτηκαν να φτάσουν στο 2/2, επικρατώντας με 101-79.

Ο Κώστας Σλούκας ηγήθηκε για ακόμα μία φορά της προσπάθειας του Ολυμπιακού με 23 πόντους και 13(!) ασίστ, ενώ άξιος συμπαραστάτης ήταν ο Σάσα Βεζένκοφ με 17 πόντους και 6 ριμπάουντ. Διψήφιοι ήταν και οι ΜακΚίσικ(14π.), Πίτερς(13π.) και Λαρεντζάκης(13π.).

Για την ομάδα των δυτικών προαστίων που βρίσκεται πλέον στο 1-1, ξεχώρισε ο Φρανσίσκο με 17 πόντους.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης

Το σύνολο του Σπανούλη εκμεταλλεύτηκε τα λάθη του Ολυμπιακού στα πρώτα πέντε λεπτά της αναμέτρησης, για να προηγηθεί με +6 (4-10 στο 5′).

Βεζένκοφ και Λαρεντζάκης ανέβασαν στροφές για να μειώσουν στην απόσταση ενός καλαθιού (11-13) 2΄πριν την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου.

Ο Φαλ ισοφάρησε στο 15 όλα στο 9ο λεπτό της αναμέτρησης με τον Λαρεντζάκη να ευστοχεί για τρεις για το 18-15.

Ανταγωνιστικό παρέμεινε και σε όλο το δεύτερο δεκάλεπτο το Περιστέρι με τον Φρανσίσκο να πρωταγωνιστεί. Οι γηπεδούχοι έπαιξαν καλύτερη άμυνα μετά το 14′ και όντας εξαιρετικά εύστοχοι πίσω από τα 6,75 “έχτισαν” διψήφιες διαφορές που έφτασαν μέχρι και το +15 (38-23 στο 16′).

Ραντάνοβ και Φρανσίσκο βγήκαν μπροστά για το Περιστέρι, ωστόσο το τρίποντο Σλούκα έστειλε τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια στο 50-37.

Στην επανάληψη οι “ερυθρόλευκοι” εκτόξευσαν τη διαφορά στο +18 με τους φιλοξενούμενους να μειώνουν μετά από ώρα με τους Ντένμον και Φρανσίσκο σε πρώτο πλανο (60-51 στο 26′).

Βεζένκοφ και Σλούκας συνέχισαν να σκοράρουν κατά ριπάς μπροστά στην προβληματική άμυνα του Περιστερίου με το 74-56 να είναι το σκορ της τρίτης περιόδου.

Οι Πειραιώτες ολιγώρησαν στην άμυνα στο ξεκίνημα του τέταρτου και τελευταίου δεκαλέπτου για να δεχτούν 14 πόντους μέχρι το 35′ (86-70), ωστόσο η ευστοχία τους στην άλλη πλευρά του παρκέ δεν άφησε στο Περιστέρι την ελπίδα για την ανατροπή.

Τα τρίποντα των “ερυθρόλευκων” εκτόξευσαν τη διαφορά στο +23 και επί της ουσίας “κλείδωσαν” τη δεύτερη νίκη τους στο πρωτάθλημα με το τελικό 101-79.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 50-37, 74-56, 101-79