Άρης-Λαύριο

Την τρίτη συνεχόμενη νίκη του πέτυχε ο Άρης το Σάββατο (19/01) στο Nick Galis Hall, με 84-70, επί του Λαυρίου με μορφή του αγώνα τον νεοαποκτηθή Βασίλη Τολιόπουλο που βομβάρδισε από τα 6.75μ. το καλάθι του Λαυρίου.

Ο νεαρός γκαρντ πέτυχε 17 πόντους με 5/9 τρίποντα και μαζί με τον Λευτέρη Μποχωρίδη, τον Λάκι Τζόουνς και τον Γκάρι ΜακΓκι οδήγησαν την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη σε μια ακόμα νίκη και κυρίως, σε μια έκρηξη αυτοπεποίθησης που θα οδηγήσει τον Άρη σε άλλους δρόμους έπειτα από το περιπετειώδες πρώτο μισό του Πρωταθλήματος!

Το κυριότερο όμως ήταν ο χαρακτήρας που έβγαλαν οι παίκτες του Άρη, με μεγαλύτερο εκφραστή τον Βασίλη Τολιόπουλο!

Ο Άρης έχανε στο πρώτο ημίχρονο (18-19 α’ περίοδος, 36-37 δεύτερη), προσπέρασε 57-51 στο 30 αλλά με επτά λεπτά για τη λήξη το Λαύριο ισοφάρησε 60-60 κι έδειξε να μπορεί να αλλάξει τη ροή του αγώνα.

Άρης-Λαύριο

Εκεί μίλησαν ο Τολιόπουλος με τον Μποχωρίδη κατά πρώτο λόγο και ο Λάκι Τζόουνς με τον Γκάρι ΜακΓκι κατά δεύτερο:

Ο Άρης έκανε επιμέρους 24-10 στο τελευταίο επτάλεπτο, με τρία τρίποντα του Τολιόπουλου (9 από τους 17 του πόντους), 8 πόντους του Μποχωρίδη, ένα μεγάλο τρίποντο του Λάκι Τζόουνς κι άλλα δύο καλάθια του ΜακΓκι!

Κι όλα αυτά σε ένα σχεδόν κατάμεστο γήπεδο, με τον κόσμο να προκαλεί ανατριχίλα με το τραγούδι και την ασταμάτητη στήριξή του στην ομάδα, δίνοντας κι αυτός με τη σειρά του την αίσθηση ότι τα καλύτερα για τον Άρη, φέτος, έρχονται!

Άρης-Λαύριο

Το Λαύριο το πάλεψε για 33 λεπτά, αλλά οι ειδικές συνθήκες του αγώνα έδειξαν ότι δεν είχε τον χαρακτήρα να το χτυπήσει μέχρι τέλους.

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη πήρε μόλις 11 πόντους από τους Έλληνες παίκτες της, έκανε 20 λάθη και από ένα σημείο κι έπειτα… ξέχασε να μπει στην αντίπαλη ρακέτα για να σκοράρει. Κι αν είχε σχεδόν ισάξια ποσοστά με τον αντίπαλό του, τού έδωσε 19 παραπάνω επιθέσεις τις οποίες τις πλήρωσε!

Άρης-Λαύριο

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Τζόουνς  15 (3), Κάιζερ, Βεργίνης, Τολιόπουλος 17 (5/9 τρίποντα, 1/2 δίποντα), Μποχωρίδης 16 (1), Φλιώνης 5 (1), Μπελ 14 (3), Νταλό 4, Χρηστίδης, Σλαφτσάκης 10, ΜακΓκι 13 (13 ριμπ.), Χάρις 4, Αγγέλου.

ΛΑΥΡΙΟ AEGEAN CARGO (Σερέλης): Μαστρογιαννόπουλος, Λούντζης, Μιλόσεβιτς 3 (1), Κουζέλογλου 5 (1 τριπ., 11 ριμπάουντ), Νίξον 15 (2 τριπ., 5 ασίστ, 5 ριμπάουντ), Περράκης, Λεγκίκας, Μπιούφορντ 10 (2), Κακλαμανάκης 6, Λαμπ 13 (1), Τόμας 6, Ίνγκλις 12 (1).