Προμηθέας Πάτρας-ΠΑΟΚ

Παρά τον τραυματισμό του Ρίον Μπράουν ο Προμηθέας Πάτρας ήταν καταιγιστικός και νίκησε εύκολα τον ΠΑΟΚ με 82-59 το απόγευμα του Σαββάτου (02/02) στο “Δ.Τόφαλος” της Πάτρας, για τη 16η αγωνιστική του Basketball Chamins League!

Ο πρώτος σκόρερ του Προμηθέα έπαιξε με δική του ευθύνη στο πρώτο ημίχρονο, λόγω τραυματισμού στο γόνατο, συνέβαλε στο να βρει αμέσως η ομάδα του τον τρόπο να ξεφύγει και να διεκδικήσει να καλύψευ τη διαφορά της ήττας της στον πρώτο αγώνα.

Ο Προμηθέας, με επιπλέον κίνητρο μετά την κακή εμφάνιση και ήττα από τη Νεπτούνας, βρήκε τον άλλο εκπρόσωπο της Ελλάδας στο Basketball Champions League, πιο κουρασμένο. Άλλωστε με ταξίδι από την Ελβετία, λιγότερο βάθος στον πάγκο, πάλι καλά να λέει ο ΠΑΟΚ που τελικά έχασε με 23 πόντους διαφοράς!

Αν η (καλή ή κακή) μέρα φαίνεται από το πρωί, στην Πάτρα πράγματι φάνηκε από τα πρώτα λεπτά. Ένας πιο ξεκούραστος Προμηθέας μπήκε στο παρκέ με το “μαχαίρι στα δόντια” προηγήθηκε με 11-3 κι έδειξε τι θα επακολουθήσει! Αν και είχε 0/4 τρίποντα στην πρώτη περίοδο, η ομάδα του Μάκη Γιατρά προηγήθηκε με 21-10 την ώρα που ο ΠΑΟΚ μέτρησε 3/13 σουτ κι έξι λάθη στο ίδιο διάστημα.

Ήταν προφανές ότι το βάθος του πάγκου, οι ανάσες και το κίνητρο, έγερναν συντριπτικά υπέρ των γηπεδούχων. Στο δεύτερο δεκάλεπτο άρχισαν να μπαίνουν και τα τρίποντα του Προμηθέα, μέχρι και… τετράποντο έβαλε ο Χολ με τρίποντο και βολή από φάουλ κι ο Προμηθέας πήγε στο 30-12 με 8:19, 40-17 με 3:43 και 49-26 στο ημίχρονο!

Ο Σαλούστρος (12π. με 100%) και τον Έλις ηγήθηκαν επιθετικά για τους Πατρινούς που έπιασαν από το 18:35 τη διαφορά της ήττας τους στον πρώτο αγώνα (56-81) όταν προηγήθηκαν 48-23.

Διαφορά που μεγάλωσε με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, όταν οι γηπεδούχοι άρχισαν με 7-0 για το double score, 56-28 σε τρία λεπτά, με τον ΠΑΟΚ να έχει στο ίδιο διάστημα 0/3 δίποντα, 0/4 τρίποντα. Με το δεύτερο… τετράποντο του Προμηθέα, από τον Μέιερ (τρίποντο και βολή από φάουλ) το σκορ άρχισε να παίρνει τεράστιες διαστάσεις, 60-28 με 5:26 και 65-32 με 2:19.

Η υπερβολή αποβολή του Σαλούστρου με δεύτερη τεχνική ποινή, μάλλον ανέκοψε το… κέφι των γηπεδούχων. Ο ΠΑΟΚ βρήκε λίγα φρέσκα λεπτά και έκλεισε την τρίτη περίοδο στο -25, 66-41.

Όλο το ενδιαφέρον μέχρι το τέλος περιορίστηκε γύρω από τη διαφορά των 25 πόντων του πρώτου αγώνα. Ο ΠΑΟΚ είχε μειώσε έως και τους 21, 66-45, ο Προμηθέας πήγε στο +26, 80-54 με πρωταγωνιστική τον Γκίκα στα 2:20.

Στο τελευταίο λεπτό, ο Προμηθέας έκανε ακριβώς το σκορ του αγώνα του α’ γύρου, 81-56, πριν ο Μαργαρίτης με τρίποντο μειώσει σε 81-59 στα 50 δευτερόλεπτα!

Τελικά ο ΠΑΟΚ την κράτησε τη διαφορά, κι ας έκανε λάθος επαναφορά στα τελευταία δευτερόλεπτα, αφύ ο Προμηθέας δεν κατάφερε να σκοράρει με το σκορ στο 82-59. Ο Λάνγκστον Χολ δοκίμασε το τρίοντο από τη γωνία στη λήξη και διαμαρτυρήθηκε έντονα για φάουλ, το οποίο δεν έδωσαν ποτέ οι διαιτητές.

Τα δεκάλεπτα: 21-10, 49-26, 66-41, 82-59.

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Γκίκας 14 (2), Μέιερ 10 (2), Λίποβι 2, Έλις 12 (9 ριμπ.), Μπράουν 2, Σαλούστρος 12 (1), Κατσίβελης 7 (1), Κασελάκης 7 (1), Τσαϊρέλης 4, Γερομιχαλός, Χολ 7 (1), Παρκς 5.

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 13 (1), Κόνιαρης, Τέπιτς, Γκος 6 (1), Τζέφερσον, Ζάρας 4, Μαργαρίτης1 11 (1), Τσόχλας 4, Σχίζας 6, Γκάρετ 4, Χάτσερ 9 (2/7 τριπ.), Τζόουνς 2.