Εθνική Γυναικών

Η Εθνική Γυναικών δεν τα κατάφερε στο Μάντσεστερ και ηττήθηκε στις λεπτομέρειες από τη Μεγάλη Βρετανία με 79-77, ωστόσο, έχει πιθανότητες να περάσει στην τελική φάση του Ευρωμπάσκετ του 2019.

Με νίκη την προσεχή Τετάρτη (21/11, 17:00) επί του Ισραήλ στην Κοζάνη και νίκη της Πορτογαλίας επί της  Μ.Βρετανίας θα καταλάβει την πρώτη θέση του ομίλου.

Από εκεί και πέρα αν κερδίσουν οι διεθνείς μας το Ισραήλ και η Μ.Βρετανία την Πορτογαλία, μπορεί η Ελλάδα να συμπεριληφθεί μέσα στις έξι καλύτερες δεύτερες των ομίλων και να πάρει το εισιτήριο για τα τελικά, πάντα σε σχέση με τα υπόλοιπα αποτελέσματα των άλλων ομίλων.

Η Ελλάδα στο Μάντσεστερ έφτασε πολύ κοντά σε μια μεγάλη ανατροπή, από το -16, έφερε τον αγώνα στα ίσα (71-71), αλλά κάποιες μικρές λεπτομέρειες της στέρησαν τη νίκη. Η Στέλλα Καλτσίδου στο πρώτο ημίχρονο και οι Μάλτση και Σπυριδοπούλου στο δεύτερο ήταν οι κορυφαίες για την Εθνική.

Μετά το τέλος της αναμέτρησης ο ομοσπονδιακός τεχνικός Κώστας Κεραμιδάς ανέφερε: “Το παιχνίδι για μας χάθηκε στο πρώτο ημίχρονο. Δεν τα πήγαμε καθόλου καλά στην επίθεση και στην άμυνα ήμασταν εκτός πλάνου. Στο δεύτερο ημίχρονο εμφανίστηκε η γνωστή Εθνική. Πιέσαμε στην άμυνα, ανατρέψαμε τη διαφορά, πήγαμε το ματς ως το τέλος και το χάσαμε στις λεπτομέρειες“.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου η Πορτογαλία επικράτησε με 75-72 του Ισραήλ.

Βαθμολογία

1.Μεγάλη Βρετανία 9
2. Ελλάδα 8
3. Ισραήλ 7
4. Πορτογαλία 6

Επόμενη αγωνιστική (Τετάρτη 21 Νοεμβρίου)

17.00 Ελλάδα –Ισραήλ
21.00 Μ.Βρετανία – Πορτογαλία

Τα εισιτήρια για τον αγώνα με το Ισραήλ

Γυναικών: Τα εισιτήρια για τον αγώνα με το Ισραήλ

Η Εθνική Γυναικών ηττήθηκε από την Μεγάλη Βρετανία στο Μάντσεστερ και επιστρέφει στην Ελλάδα για να υποδεχθεί το Ισραήλ στην Κοζάνη στο πλαίσιο των προκριματικών του Ευρωμπάσκετ 2019, θέλοντας οπωσδήποτε τη νίκη.

Η αναμέτρηση στο ΚΓ Λυκόβρυσης θα διεξαχθεί την Τετάρτη 21 Νοεμβρίου (17.00) και η παρουσία του κόσμου θα είναι ένα μεγάλο πλεονέκτημα για την Εθνική Ελλάδας, σε έναν αγώνα που επιπλέον θα είναι ο τελευταίος της Στέλλας Καλτσίδου με τα γαλανόλευκα.

Τα εισιτήρια της αναμέτρησης θα διατίθενται από την Δευτέρα (19/11) το απόγευμα. Δείτε από που και πότε: