Η Μπαρτσελόνα δεν χάνει πια το πλεονέκτημα έδρας στα playoffs της Liga Endesa, αφού λύγισε στην παράταση τη Ρεάλ Μαδρίτης με 108-97 την Κυριακή, σε ένα ντέρμπι που τα είχε όλα!

Ανατροπές, μπασκετάρα, παράταση, ένταση, αποβολές, χειρονομίες, αμφισβήτηση για τους διαιτητές, αλλά κι ένα κοινό στο Παλάου Μπλαουγκράνα, που έχει την παιδεία να τα διαχειριστεί, δίχως να παρασυρθεί από το “θερμόμετρο”!

Η Μπαρτσελόνα έφτασε στο 22-5, άφησε τη Ρεάλ στο 19-8 στην πέμπτη φετινή της νίκη επί της μεγάλη της αντιπάλου!

Η Ρεάλ άνοιξε τη σεζόν με νίκη επί της Μπάρτσα στην Τενερίφη στο SuperCopa, αλλά από τότε, έχασε δύο φορές στο Πρωτάθλημα (85-75 στον Α’ γύρο), δύο φορές στη Euroleague (93-80 στη Βαρκελώνη, 86-68 στη Μαδρίτη) κι άλλη μια στο Copa del Rey (64-59), στη Γρανάδα!

Ο Ντάντε Έξουμ έκανε πολύ καλό πρώτο δεκάλεπτο (8π..) με ένα τρομερό κάρφωμα!

Ο Αυστραλός έκανε πόστερ τον Βενσάντ Πουαριέ σε μια εκπληκτική φάση που μπορείτε να δείτε στο παρακάτω video:

Δείτε και το τρίποντο του Αμπάλδε που πρόλαβε το χρονόμετρο στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου (27-23):

Παρά τις απουσίες που είχαν και οι δύο ομάδες, το θέαμα ήταν υψηλού επιπέδου με τον ανταγωνισμό να χτυπάει κόκκινο σε όλη τη διάρκεια του αγώνα.

Πέντε λεπτά πριν από το τέλος, αποβλήθηκαν ο Νίκολα Μίροτιτς με τον Αλμπέρτο Αμπάλδε έπειτα από τη μεταξύ τους ένταση!

Φεύγοντας από το παρκέ, ο παίκτης της Ρεάλ έκανε χειρονομία στο κοινό του Παλάου Μπλαουγκράνα:

Μετά τις αποβολές η Ρεάλ πήρε μικρό προβάδισμα και στα 55” ήταν στο 89-88, με τις βολές του Γιουλ.

Στην τελευταία επίθεση της Μπαρτσελόνα ο Χέιζ πήρε το τρίποντο, το έχασε, όμως οι διαιτητές υπέδειξαν φάουλ του Πουαριέ, που είχε κλειδώσει το χέρι του Σανλί για να πάρει εκείνος το ριμπάουντ.

Ο Τούρκος έχασε την πρώτη βολή, έβαλε όμως τη δεύτερη, για να πάει το ματς στην παράταση μέσα σε έντονες διαμαρτυρίες των φιλοξενούμενων.

Ο Χέιζ πέτυχε 9 πόντους στην παράταση, ολόκληρη η Ρεάλ είχε λιγότερους (8) και η ομάδα του Γιασικεβίτσιους πήρε πάλι αυτό που ήθελε, με τον Πάμπλο Λάσο να είναι γεμάτος ειρωνεία για τις διαιτητικές αποφάσεις!

Πρώτοι σκόρερ της Μπαρτσελόνα ήταν οι Λαπροβίτολα (20), Σμιτς (18), Χέιζ (16), Έξουμ (16), Μίροτιτς (14) ενώ ο Νικ Καλάθης είχε 3 πόντους, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ.

Για τη Ρεάλ πρώτοι σκόρερ ήταν οι Ντεκ (17), Πουαριέ (14), Ταβάρες (14), Γιαμπουσέλε 913), Χάνγκα 911), Γιουλ (10).

Τα δεκάλεπτα: 27-23, 51-46, 71-65 89-89 (κ.α.) 108-97