Ο, αήττητος στην έδρα του, Κολοσσός Ρόδου (3-4) λύγισε την ΑΕΚ (5-2) με 73-67, στον τελευταίο αγώνα της 7ης αγωνιστικής της Basket League.

Ο Κολοσσός έκανε το 3/3 εντός έδρας στο Πρωτάθλημα, ενώ η ΑΕΚ γνώρισε την πρώτη της εκτός έδρας ήττα στη φετινή Basket League.

Η ΑΕΚ παρατάχθηκε χωρίς τους Βασίλη Ξανθόπουλο, Δημήτρη Μαυροειδή και Αϊζάια Μάιλς, όμως στο κλειστό της Καλλιθέας Ρόδου βρέθηκαν και περίπου 50 φίλοι της ΑΕΚ, οι οποίοι δεν μπόρεσαν να την οδηγήσουν στο “διπλό”.

Ο Τι Τζέι Σταρκς πέτυχε 14 από τους 25 πόντους του στο τελευταίο δεκάλεπτο, ενώ ο Χάρης Γιαννόπουλος είχε 17 πόντους-10 ριμπάουντ για τον Κολοσσό που πήρε 24 επιθετικά ριμπάουντ!

Ο Κόφι πρόσθεσε 10 πόντους για τους νικητές, ενώ ο Μάικλ Ντίξον έμεινε άποντος (0/1 δίποντο σε 5 λεπτά) στο ντεμπούτο του με την ομάδα της Ρόδου.

Για την ΑΕΚ, ο Τιμ Φρέιζερ πέτυχε 15 πόντους, ο Γιάνις Στρέλνιεκς είχε 12, ο Ακίλ Μίτσελ μέτρησε 10 πόντους-6 ριμπάουντ και ο Κένι Γουίλιαμς 10 πόντους.

Η ΑΕΚ ήταν καλύτερη στο πρώτο δεκάλεπτο, όμως δεν μπόρεσε να πάρει διαφορά μεγαλύτερη των 5 πόντων (15-20).

Στη δεύτερη περίοδο, η “Ένωση” έφτασε τη διαφορά μέχρι τους 6 πόντους (26-32), όμως ο Κολοσσός έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με ένα επιμέρους 7-1 και ισοφάρισε 33-33.

Ίδιο σκηνικό και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τις δύο ομάδες να παραμένουν πολύ άστοχες και την ΑΕΚ να είναι ελαφρώς καλύτερη και να προηγείται ξανά με 5 πόντους (39-44), αφού ο Κολοσσός είχε μέχρι κείνο το σημείο 1/16 τρίποντα!

Με τον Χάρη Γιαννόπουλο να βρίσκει ρυθμό και να φτάνει τους 15 πόντους, ο Κολοσσός έτρεξε ένα σερί 8-0 και προηγήθηκε για πρώτη φορά με διαφορά τριών πόντων (47-44), για να ολοκληρωθεί το τρίτο δεκάλεπτο με 49-48.

Με τρία συνεχόμενα τρίποντα του Τι Τζέι Σταρκς, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 6 πόντους (63-57 στο 34′), η ΑΕΚ ισοφάρισε 65-65 με δύο τρίποντα του Φρέιζερ, όμως ο “καυτός” Σταρκς έβαλε κι άλλο τρίποντο για το 68-65.

Ο Κόφι με νέο τρίποντο έδωσε στον Κολοσσό αέρα 6 πόντων (71-65, 1:29 πριν το τέλος) και οι Ροδίτες έφτασαν στη νίκη με το τελικό 73-67.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 33-33, 49-48, 73-67