Ο Κολοσσός Ρόδου έδειξε χαρακτήρα στα δύσκολα και πήρε το ντέρμπι τετράδας με 68-61 επί του Προμηθέα Πάτρας την Κυριακή στην Καλλιθέα της Ρόδου.

Ήταν ένα πολύ σκληρό παιχνίδι, που παρά το χαμηλό σκορ και τα αρκετά λάθη, κράτησε σε αγωνία όσους το παρακολούθησαν.

Η ομάδα του Ηλία Καντζούρη σταθεροποίησε τη θέση της στην τετράδα με ρεκόρ 11-8, ενώ ο Προμηθέας, με λιγότερους αγώνες, έχει 11-6, το τρίτο καλύτερο ρεκόρ στο πρωτάθλημα, αλλά στη βαθμολογία είναι τέταρτος.

Ο αγώνα κρίθηκε από τις καλές άμυνες της τελευταίας περιόδου και τις βολές του Κολοσσού.

Ο Προμηθέας Πάτρας προηγήθηκε για πρώτη φορά μετά τις αρχές της Α’ περιόδου, 52-55 με 6:22 για τη λήξη, με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Μιχάιλο Άντριτς!

Ο Κολοσσός απάντησε με τρίποντα των Γουίλιαμς και Μίλερ για το 60-55 στα 3 λεπτά για το τέλος, με τον Κόνερ Φράνκαμπ να μειώνει 60-57.

Στα τελευταία 2,5 λεπτά δεν μπήκε καλάθι και οι δύο ομάδες σκόραραν μόνο με βολές!

Όμως ο Κολοσσός είχε 8/8 και 4/4 ο Φλόιντ, ο Προμηθέας ήταν άστοχος κι η νίκη κατέληξε στα χέρια των νικητών.

Ο Κολοσσός είχε 9/18 τρίποντα, αλλά δυσκολεύτηκε στη ρακέτα, αφού πλην του Ξανθόπουλου, δεν έπαιξε ούτε ο Κιμ Τιλί.

Ο Προμηθέας Πάτρας έπαιξε χωρίς τους Γκίκα, Ρογκαβόπουλο, Ρέι και Χαντ.

Ο Κόνερ Φράνκαμπ έκανε το ντεμπούτο του, αλλά φάνηκε ότι θέλει χρόνο να μάθει τη νέα του ομάδα. Προσπάθησε με προσωπικές φάσεις και τελείωσε με 8 πόντους από 3/11 σουτ (0/7 τρίποντα). Για πρώτη φορά, έπαιξε και ο Ιωάννης Αγραβάνης.

Η ένταση και το σκληρό παιχνίδι του πρώτου μέρους, είχαν ως αποτέλεσμα και την αποβολή ενός φιλάθλου, λόγω της συμεπριφοράς του προς τους διαιτητές, έπειτα από απόφασή τους να χρεώσουν με επιθετικό φάουλ τον Βαγγέλη Μαργαρίτη: