Στο ματς που άνοιξε την αυλαία των playoffs της Stoiximan Basket League, η Λάρισα πανηγύρισε μεγάλη νίκη στη Ρόδο επί του Κολοσσού (71-63) και χρειάζεται άλλη μία για να προκριθεί στα ημιτελικά.

Η ομάδα του Φώτη Τακιανού έπαιξε τρομερή άμυνα, κυριάρχησε σε ριμπάουντ (52)-κλεψίματα (12) κι έφυγε θριαμβεύτρια από το κλειστό γυμναστήριο της Καλλιθέας.

Κορυφαίος ο Ουσμάν Κρουμπάλι με double-double (16 πόντοι – 11 ριμπάουντ), πολύτιμος ο Στέφαν Μούντι με 20π., 6ρ., 4ασ., χρησιμότατος με 11π. και 7ρ. ο Μιχάλης Τσαϊρέλης, 8 ριμπάουντ πήρε ο Μάριν Μάριτς, 6 ασίστ μοίρασε ο Ζήσης Καράμπελας.

Στον αντίποδα, τρεις παίκτες είχαν από 11 πόντους (Κένι Γουίλιαμς, Στέφαν Ποτ, Βαγγέλης Μαργαρίτης), ο Κιμ Τιλί και ο Στέφαν Μομίροφ κατέβαλαν προσπάθεια στους αιθέρες (13 ριμπάουντ μαζί), ενώ ο Τζόρνταν Φλόιντ μοίρασε 5 ασίστ.

Το επόμενο ραντεβού μεταξύ των δύο ομάδων θα δοθεί την Τρίτη (24/5, 17:00) στη Λάρισα κι αν η τοπική ομάδα επικρατήσει εκ νέου, θα προκριθεί στα ημιτελικά του θεσμού.

H εξέλιξη του αγώνα:

Φορτσάτος μπήκε ο Κολοσσός (7-0, 11-2), προτού η Λάρισα μαζέψει τη διαφορά, παίρνοντας βοήθειες από τον μη “πενταδάτο” Γιάνις Μπέρζινς.

Οι γηπεδούχοι υπέπεσαν σε 4 λάθη στα πρώτα 6 λεπτά, σε αντιδιαστολή με το στατιστικό της κανονικής περιόδου που τους ήθελε να κάνουν τα λιγότερα (13,4 ανά παιχνίδι) από κάθε άλλη ομάδα.

Ο Ουσμάν Κρουμπάλι άρχισε να ανεβάζει ρυθμούς και να επαναφέρει τη Λάρισα σε κοντινή απόσταση, ωστόσο ο Κολοσσός βελτιώθηκε στα σουτ έξω από τα 6,75μ. και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο στο +9.

Στη δεύτερη περίοδο, ο Κολοσσός σημείωσε μόλις ένα καλάθι σε 07:08, την ώρα που η θεσσαλική ομάδα έφτανε τα 8 επιθετικά ριμπάουντ στα πρώτα 13 λεπτά του αγώνα (διόλου περίεργο, μιας και στην κανονική περίοδο είχε τα πρωτεία σε αυτήν την κατηγορία).

Πάντως, οι γηπεδούχοι εξακολουθούσαν να μην χάνουν στιγμή το προβάδισμα, με εξαίρεση το 30-30 στα 04:56 πριν από το τέλος του ημιχρόνου, το οποίο ολοκληρώθηκε με buzzer δίποντο του Κιμ Τιλί.

Ο Κολοσσός είχε τα ηνία και στην τρίτη περίοδο, χωρίς ωστόσο να εδραιώνεται σε απόσταση ασφαλείας, στοιχείο που έδωσε χαρακτήρα θρίλερ στο ματς.

Η Λάρισα, η οποία σε 30 αγωνιστικά λεπτά μάζεψε 40 ριμπάουντ έναντι 23 των γηπεδούχων, έφτασε σε δεύτερη ισοφάριση στο παιχνίδι με βολές του Μιχάλη Τσαϊρέλη (48-48) και προσπέρασε για πρώτη φορά (48-50) με νέες βολές του ίδιου παίκτη στα 48”.

Στο ενδιάμεσο, ο Νώντας Παπαντωνίου είχε αποσυρθεί στον πάγκο με 4 φάουλ, προτού το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρωθεί με buzzer τρίποντο του Σον Μίλερ για το 53-50.

Η θεσσαλική ομάδα έπαιξε εξαιρετική άμυνα στην τέταρτη περίοδο, καταγράφοντας επιμέρους 16-4 που την έφερε στο +9 με 04:14 να απομένουν.

Είχε πετύχει να κρατήσει τον Κολοσσό στους 57 πόντους κι ενώ στην κανονική περίοδο σημείωνε 75 πόντους κατά μέσο όρο.

Ο Ηλίας Καντζούρης επεσήμανε στους παίκτες του ότι υπήρχε αρκετός χρόνος για ανατροπή, όμως, το τρίποντο του Θοδωρή Ζάρα που έγραψε το 59-69 στα 02:18, έβαλε τέλος στις ελπίδες των γηπεδούχων.

Τα δεκάλεπτα: 28-19, 36-31, 53-50, 63-71