Η Λάρισα πήρε μία πολύ σημαντική νίκη επί του Κολοσσού H Hotels στη Ρόδο, με 83-80, βάζοντας τέλος στις τρεις σερί ήττες που είχε, στο ντεμπούτο το Βαγγέλη Αγγέλου στον πάγκο της.

Ο Κολοσσός για ένα ημίχρονο ήταν μπροστά στο σκορ, με τον Λασανά Κρομά (26 π) να κάνει τα πάντα στο παρκέ για την ομάδα του Άρη Λυκογιάννη. Οι γηπεδούχοι έκλεισαν το πρώτο μισό του αγώνα στο +4 (40-36), ωστόσο, η συνέχεια ανήκε στους φιλοξενούμενους.

Η Λάρισα αντέδρασε στο δεύτερο ημίχρονο και με τον Νώντα Παπαντωνίου να ευστοχεί στο τελευταίο τρίποντο του τρίτου δεκαλέπτου, οι Θεσσαλείς έκαναν το -4 του ημιχρόνου, +4 (54-58).

Ο αγώνας στην τελευταία περίοδο πήρε μία άγρια ομορφιά, καθώς η ομάδα του Αγγέλου βρέθηκε μπροστά με έξι πόντους (67-73), αλλά ο Κολοσσός επέστρεψε και με τρίποντο του Τσαλμπούρη ισοφάρισε σε 73-73.

Στα τελευταία δευτερόλεπτα, η Λάρισα κατάφερε να πάρει και πάλι τα ηνία με τρίποντο του Νώντα Παπαντωνίου (14 π, 9 ασ), ο οποίος έκανε το σκορ 75-78 και εν τέλει πήρε το ροζ φύλλο αγώνα και έφυγε με το “διπλό” από το κλειστό της Καλλιθέας, επικρατώντας του Κολοσσού με 80-83.

Τα δεκάλεπτα: 27-19, 40-36, 54-58, 80-83