Γκριγκόνις

O Παναθηναϊκός δυσκολεύτηκε, αλλά λύγισε με 79-74 τον εξαιρετικό Κολοσσό στο sold out Κ.Γ. Καλλιθέας στη Ρόδο, για τη 2η αγωνιστική του Top-6 της Stoiximan Basket League.

Με αυτή τη νίκη, ο Παναθηναϊκός ανέβηκε στο 22-1 και είναι πρώτος με αγώνα λιγότερο, αυτόν με τον Προμηθέα στο ΟΑΚΑ.

Ο Κολοσσός Ρόδου έπεσε στο 9-15 και θα μπει από την 6η θέση στα playoffs.

O Μάριους Γκριγκόνις, ο οποίος ανανέωσε το συμβόλαιό του με τον Παναθηναϊκό έως το 2027, ήταν ο κορυφαίος παίκτης του αγώνα, πετυχαίνοντας 23 πόντους με 6/6 τρίποντα!

Βοήθησαν και οι Ματίας Λεσόρ (15π., 5ρ.), Κέντρικ Ναν (12π., 8ασ.).

Ο Κώστας Αντετοκούνμπο ένιωσε μια ενόχληση στο δεξί γόνατο στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα, γι’ αυτό έπαιξε μόνο για 4:13 λεπτά.

Ο Τζεριαν Γκραντ έμεινε εκτός της εξάδας ξένων περισσότερο για λόγους ξεκούρασης, αφού ο Παναθηναϊκός έχει μπροστά του το παιχνίδι της Πέμπτης (11/4, 21:15) με την Άλμπα Βερολίνου, στo OAKA, με στόχο να “σφραγίσει” τη 2η θέση στην κανονική περίοδο της EuroLeague.

Για την εξαιρετική ομάδα του Κούρο Σεγούρα, που παρατάχθηκε με δεκάδα, ξεχώρισαν οι Λόντον Περάντες (16π., 7ασ.), Λούκα Μπραΐκοβιτς (14π., 5ρ.) και Σίμι Σίτου (13π., 6ρ.).

Εκτός για τον Κολοσσό έμειναν οι τραυματίες Άντριου Γκάουντλοκ, Τάιλερ Πόλι και Σωτήρης Μπιλλής.

Με τους Γκριγκόνις και Μήτογλου να εκτελούν από την περιφέρεια, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με διαφορά 8 πόντων (5-13), όμως στη συνέχεια ο Κολοσσός πήρε τα ηνία της αναμέτρησης και προηγήθηκε με 31-28 (15′)!

Οι “πράσινοι” αντέδρασαν και πήγαν στα αποδυτήρια με ένα +3 (37-40), ενώ ξεκίνησαν το δεύτερο ημίχρονο με ένα σερί 0-8 και πήραν την πρώτη τους διψήφια διαφορά στον αγώνα (37-48).

Οι γηπεδούχοι όμως δεν τα παράτησαν, έκαναν ένα επιμέρους 25-9 με οδηγό τον Περάντες και πήραν προβάδισμα 5 πόντων στο τέλος της τρίτης περιόδου (62-57)!

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στο τελευταίο δεκάλεπτο, με τον Γκριγκόνις να δίνει προβάδισμα στον Παναθηναϊκό (69-70 στο 36′) φτάνοντας τα 5/5 τρίποντα!

Ο Μπραΐκοβιτς έβαλε ξανά μπροστά τους γηπεδούχους (71-70), ο Γκριγκόνις έβαλε ένα απίθανο buzzer beater τρίποντο με ταμπλό (71-73), ο Καμαριανός απάντησε (74-73) και ο Ναν έκανε το 74-75.

Ο Λεσόρ έβαλε 2/2 βολές (74-77), ο Κολοβέρος αστόχησε σε τρίποντο, ο Γκριγκόνις έβαλε κι αυτός 2/2 βολές (74-79) και ο Παναθηναϊκός δραπέτευσε από τη Ρόδο με ένα δύσκολο “διπλό”.

Τα δεκάλεπτα: 22-24, 37-40, 62-57, 74-79