Εκπληκτικό παιχνίδι διεξήχθη στη Ρόδο με τον Κολοσσό να παίρνει τη νίκη στη δεύτερη παράταση με 104-93 (86-86 α’ παρ., 80-80 κ.α.) του Περιστερίου bwin και να μπαίνει με το… δεξί στη Basket League 2023-2024.

Κυριαρχικός για τους Ροδίτες ήταν ο Λούκα Μπραΐκοβιτς (18 πόντους με 9/11 σουτ, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 τάπες), ενώ μεγάλη εμφάνιση έκαναν ο Πολ Τζόργκενσεν (21 πόντους, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο), ο Τάϊλερ Πόλεϊ (19 πόντους, 5 ριμπάουντ) και ο Ντάνιελ Ουτόμι (13 πόντους, 4 ριμπάουντ).

Από τους «κυανοκίτρινους» εντυπωσιακός ήταν ο Τζο Ράγκλαντ (25 πόντους, 6 ριμπάουντ, 10 ασίστ) και πολύ καλός ο Ελάιτζα Μήτρου-Λονγκ (16 πόντους, 4 ριμπάουντ). Καλή δουλειά έκανε ο Νέιτ Ρέφρο (12 πόντους, 4 ριμπάουντ), αλλά έλειψε ο Τρέβορ Τόμπσον που «κόπηκε» από την εξάδα των ξένων.

Στην αρχή της αναμέτρησης το Περιστέρι bwin μπήκε δυνατά (4-11 στο 3’) και είχε τον έλεγχο με τον Λεωνίδα Κασελάκη (20-27 στο 9’). Οι λύσεις που βρήκε ο Κούρο Σεγκούρα από τους Πόλεϊ, Ουτόμι και Σίμονς επέτρεψαν στους γηπεδούχους να πλησιάσουν (29-32 στο 13’). Στη συνέχεια ο Μπραΐκοβιτς από τη ρακέτα και ο Τζόργκενσεν από την περιφέρεια που ήταν ασταμάτητος επέτρεψαν στον Κολοσσό να περάσει μπροστά στο σκορ (38-34 στο 17.30’’), ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο +3 (42-39).

Στην επανάληψη, οι Ροδίτες πάτησαν… γκάζι με τον Τζόργκενσεν που είχε 5/6 τρίποντα και ξέφυγαν με +12 (56-44 στο 23.20’’). Το Περιστέρι bwin αντέδρασε και η πίεση στην άμυνα έφεραν αποτέλεσμα μετά το 61-52 (στο 26’), αλλά παρ’ ολ’ αυτά ο Κολοσσός έκλεισε το τρίτο 10λεπτο στο +7 (66-59 στο 30’).

Στην τελευταία περίοδο ο Τζο Ράγκλαντ ήταν πραγματικός ηγέτης και εκκτός από τη δημιουργία εκτελούσε κατ’ αποκλειστικότητα στο μεγαλύτερο μέρος του παιχνιδιού. Ο Κολοσσός έδειχνε να έχει κόπωση και με δυο σερί τρίποντα από Ράγκλαντ και Ουίλιαμς πέρασε μπροστά (77-78 στο 38’). Εκεί, Περάντες και Τζόργκενσεν κράτησαν τον Κολοσσό και στην τελευταία επίθεση ο Ράγκλαντ αστόχησε και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση (80-80 στοο 40’).

Στην πρώτη παράταση οι δυο ομάδες πέτυχαν από 6 πόντους και την τελευταία επίθεση είχε στα 4 δευτερόλεπτα η ομάδα της Ρόδου, αλλά αστόχησε με τον Περάντες (86-86 στο 45’). Στη δεύτερη παράταση ο Περάντες πέτυχε τους πρώτους πόντους, αλλά στη συνέχεια την διαφορά την έκανε ο Λούκα Μπραΐκοβιτς. Βέβαια στο 92-90 καθοριστικό ήταν το «γκολ-φάουλ» του Πόλεϊ (95-90) στο 3λεπτό της δεύτερης παράτασης.

Ο Μήτρου-Λονγκ σημείωσε ένα ακόμη καλάθι για το Περιστέρι bwin που ήταν κουρασμένο και δεν είχε λύσεις στην δεύτερη παράταση γνωρίζοντας την ήττα στο ξεκίνημα του πρωταθλήματος.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Τσαρούχα, Χριστινάκης, Μπακάλης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-27, 42-39, 66-59, 80-80 (κ.α.), 86-86 (α’ παρ.), 104-93 (β’ παρ.).