Ο Γκλιν Γουότσον έκανε το παιχνίδι της χρονιάς με 25 πόντους και ο Κολοσσός Ρόδου τη δική του νίκη της χρονιάς, επί της ΑΕΚ με 79-72 το Σάββατο στη Ρόδο!

Με μέσο όρο 5,8 πόντους στα 6 παιχνίδια που είχε προλάβει να δώσει από τις 16/2 που υπέγραψε με τον Κολοσσό, ο Γουότσον μπήκε στο παρκέ επειδή ο Άρτις έκανε γρήγορα δύο φάουλ και τελικά αποδείχθηκε ο καταλύτης στον αγώνα!

Πέτυχε 25 πόντους, ενώ είχε συνολικά 35 στο πρωτάθλημα έως τώρα!) με 5/6 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 6/7 βολές, ενώ 13 από τους πόντους του ήλθαν στην τελευταία περίοδο!

Ο Καντέρ πρόσθεσε 22 για τους νικητές, ο Ζάρας 13 και 7 πόντους με 7 ασίστ είχε ο Ξανθόπουλος!

Ο Κολοσσός έκανε άλμα στα playoffs σε μια σεζόν που αναμφίβολα, δεν είχε πάρει ό,τι του άξιζε η εικόνα που είχε στα παρκέ.

Η ΑΕΚ έβαλε σε κίνδυνο και την τρίτη θέση, είναι προφανές ότι διέρχεται αγωνιστική κρίση, μολονότι επέστρεψε από το -20 για το +5 αλλά στο τέλος, τα έκανε “θάλασσα” με τα λάθη της.

Η εξέλιξη του αγώνα

Ο Κολοσσός έκανε καταπληκτικό πρώτο δεκάλεπτο (30-11) καθώς με αχιμές τους Καντέρ-Γουότσον, προηγήθηκε με 13-0, 22-5 κι έφτασε έως το +20, 30-10!

Η ΑΕΚ έμοιαζε υπνωτισμέη και πάλι καλά που ο Μέικον πέτυχε δύο τρίποντα σε λήξη χρόνου επίθεσης της ομάδας του, ειδάλλως το οργανωμένο καλάθι δεν υπήρχε στο “μενού”!

Από την άλλη τα δύο γρήογρα φάουλ του Άρτις στο δίλεπτο, έφεραν τον Γκλιν Γουότσον στο παρκέ με τον Αμερικανό να έχει 9 πόντους!

Η ΑΕΚ συνήλθε στη δεύτερη περίοδο, πόνταρε στον Κίνγκσλεϊ Μόουζες και άρχισε με 10-0.

Αν κι ο Κολοσσός χρειάστηκε πέντε λεπτά να σκοράρει μετά την “καταιγίδα” του πρώτου δεκαλέπτου, βρήκε ξανά ρυθμό και πήγε με +10 (41-31) στο ημίχρονο για τα αποδυτήρια.

Ο προπονητής της ΑΕΚ, Ηλίας Παπαθεοδώρου επέλεξε κοντό σχήμα με τρεις περιφερειακούς και ταυτόχρονη παρουσία των Λάνγκφορντ-Μέικον στην πεντάδα. Ήταν η κίνηση που άλλαξε τη ροή του αγώνα, καθώς η ΑΕΚ άρχισε -πάλι- με 10-0 το τρίτο δεκάλεπτο για το 41-41 και προηγήθηκε πρώτη φορά με 44-43.

Έφτασε από το -20 στο +5 για το υπέρ της 50-45, όμως τα τρίποντα των Άντριτς-Ζάρα έφεραν ξανά το παιχνίδι στα ίσια και με ένα ακόμα του Γουότσον στη λήξη του Γ’ δεκαλέπτου, ο Κολοσσός προσπέρασε πάλι 58-57!

Ο Γουότσον συνέχισε στον ίδιο ρυθμό στην τελευταία περίοδο όπου σκόραρε κατά βούληση και με απίθανα καλάθια!

Δείτε στο παρασκάτω video μια απίθανη προσπάθειά του που κατέλησε σε “γκολ-φάουλ”:

Μαζί με τον Καντέρ έστειλαν τον Κολοσσό στο +7, 75-70 στα 79 δεύτερα και στα 27” με δύο βολές, ο Γουότσον έκανε το 79-72!

Η ΑΕΚ πλήρωσε τα λάθη της στο τέλος, λάθος πάσες, λάθος επιλογές, ακόμα και λάθος άμυνες, ενώ σε όλον τον αγώνα πέταξε στα σκουπίδια εννέα βολές!

Τα δεκάλεπτα: 30-11, 41-31, 58-57, 79-72