Τη δεύτερη φετινή του νίκη επί του Άρη πέτυχε το Σάββατο (3/4) ο Κολοσσός Ρόδου με 83-72 στο κλειστό της Καλλιθέας Ρόδου για την 20ή αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Η ομάδα του Ηλία Καντζούρη έφτασε στο 7-12 κι άφησε στον Άρη στο 6-14.

Οι γηπεδούχοι ήταν πιο αποτελεσματικοί μέσα στην αντίπαλη ρακέτα, αφού είχαν 20/28 δίποντα και παρά την αστοχία τους στα τρίποντα (6/27) ήταν η βάση για την επικράτησή τους.

Με εξαίρεση την αρχή του αγώνα και το 39-40 λίγο πριν τελειώσει το ημίχρονο (42-20) ο Κολοσσός είχε σταθερό προβάδισμα το οποίο στο δεύτερο ημίχρονο κινήθηκε σε διψήφια διαφορά.

Ο Θοδωρής Ζάρας πέτυχε 20 πόντους, ο Μιχάιλο Άντριτς 18, ο Ντόμινικ Άρτις 17 και ο Κερέμ Καντέρ είχε 15 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Μαζί με τον Ξανθόπουλο (9 ασίστ), αποτέλεσαν τον πυρήνα των παικτών που έδωσαν τη νίκη στον Κολοσσό.

Ο Άρης είχε κορυφαίο τον Μιλόσεβιτς με 17 πόντους, ενώ άλλους τόσους πέτυχε ο Τσάλμερς.

Στους 10 έφτασε ο Φλιώνης, ενώ το ντεμπούτο του έκανε ο Όμηρος Νετζήπογλου που έπαιξε 6:24 και πέτυχε 4 πόντους.

Παραφωνία στο παιχνίδι, τα πολλά σφυρίγματα, με τον Κολοσσό να έχει 25/34 βολές και τον Άρη 17/24.

Μάλιστα στο τέλος του αγώνα, ο Μάριο Λιτλ που είχε αποβληθεί με 5 φάουλ κινήθηκε κατά του διαιτητή Αναστόπουλου!

Τα δεκάλεπτα: 22-17, 42-40, 62-51, 83-72.