Την έκτη νίκη του, σε εννέα αγώνες στη Stoiximan Basket League πέτυχε την Κυριακή στη Ρόδο ο Κολοσσός με 76-59 επί του Ηρακλή που έχει μόνο μια νίκη και -3 βαθμούς…

Η ομάδα του Ηλία Καντζούρη έψαχνε μια καλή νίκη, αφού ερχόταν από την κακή εμφάνιση στην Πάτρα με τον Προμηθέα, ήταν σαφώς πιο έτοιμη πνευματικά, αλλά και αγωνιστικά από τον Ηρακλή των τριών ξένων, που προσπαθεί να προσαρμοστεί στις αλλαγές στο ρόστερ, αλλά και την πρόσφατη, στην τεχνική του ηγεσία.

Κι αυτό φάνηκε στο πρώτο ημίχρονο, όπου ο μεν Κολοσσός, έπαιζε μυαλωμένα, μεθοδικά και συγκεντρωμένα, ενώ ο Ηρακλής έμοιαζε με ομάδα που κάθε παίκτης έχει “βαρίδια” στα πόδια, αλλά και στα χέρια.

Ο Κολοσσός προηγήθηκε με 38-21 στο ημίχρονο κι έφτασε στο +25, 46-21 με την έναρξης της τρίτης περιόδου.

Οι γηπεδούχοι είχαν πολύ καλύτερες επιλογές την ώρα που ο Ηρακλής είχε 7/31 σουτ, ενώ τα 1/16 ήταν τα τρίποντά του στο ημίχρονο, όπου είχε 3 ασίστ για συνολικά 12 λάθη.

Και μολονότι στο μπάσκετ όλα γίνονται η κατάσταση έγινε μη αναστρέψιμη, όσο κι αν η ομάδα του Κώστα Μέξα βελτίωσε τις αποφάσεις, τις επιλογές και την εικόνα της στα τελευταία 15 λεπτά.

www.allstarbasket.grΜείωσε μέχρι τους 16 πόντους, 53-37 με τον Ντάγκλας, που είχε 0/7 σουτ στο πρώτο ημίχρονο και τελείωσε με 2/13.

Στα 5/29 έφτασε ο τελικός απολογισμός του “Γηραιού” στα τρίποντα κι αν δεν υπήρχαν τα 16 επιθετικά ριμπάουντ η διαφορά μάλλον θα ήταν πολύ μεγαλύτερη.

Μόνο ο Γιάννης Αγραβάνης (12π.) είχε διψήφιο αριθμό πόντων για τον Ηρακλή.

Είναι προφανές ότι θέλει το χρόνο της για αυτήν τη νέα αρχή, ωστόσο το ερώτημα είναι εάν αρκεί ο χρόνος που υπάρχει όταν το ρεκόρ είναι 1-6 κι αν δεν αλλάξει το -3.

Ο Στέφαν Ποτ του Κολοσσού έκανε την καλύτερή του εμφάνιση, με 20 πόντους από 9/11 σουτ, αν κι είχε στο τέλος 7 λάθη.

Στους 14 έφτασε ο Κένι Γουίλιαμς, 11 πέτυχε ο Μομίροφ και 10 ο Φλόιντ.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 38-21, 55-41, 76-59

Stoiximan Basket League: Αποτελέσματα και πρόγραμμα της περιόδου 2021/22

Stoiximan Basket League: Η βαθμολογία της περιόδου 2021/22