Με παίκτη-κλειδί στο τέλος τον Λόντον Περάντες ο Κολοσσός Ρόδου νίκησε με 73-67 την Καρδίτσα την Κυριακή στη Ρόδο στην έβδομη αγωνιστική της Stoiximan Basket League.

Ήταν η πρώτη νίκη της ομάδας του Σεγούρα στη Ρόδο μετά από την πρώτη αγωνιστική, όταν είχε νικήσει το Περιστέρι και βελτίωσε το ρεκόρ της σε 3-4.

O Περάντες πέτυχε και τους 12 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο, με σημαντικότερους τους επτά συνεχόμενους στο τέλος, μετά το 66-64.

Ο Μπιλλής έδωσε πολλές βοήθειες, όπως κι οι Καμαριανός-Κολοβέρος, ενώ πρώτος σκόρερ των νικητών ήταν ο Αυστρακός, με σερβικές καταβολές, Λούκα Μπραΐκοβιτς (18π.).

Η Καρδίτσα έκλεισε μόνο με ήττες το σερί επτά συνεχόμενων εκτός έδρας αγώνων στις ισάριθμες πρώτες αγωνιστικές του πρωταθλήματος και ετοιμάζεται για το πρώτο εντός της χρονιάς, στις 26 Νοεμβρίου, με το Λαύριο, μετά την αποκατάσταση των ζημιών στο κλειστό “Γιάννης Μπουρούσης” από τις πλημμύρες του Σεπτεμβρίου.

Η Καρδίτσα μετρά μόνο ήττες εκτός έδρας από πέρυσι που βρέθηκε πρώτη φορά στη μεγάλη κατηγορία, καθώς είχε 0-11 ρεκόρ το 2022/23 μακριά από την έδρα της και τώρα είναι στο 0-7.

Πρώτος σκόρερ της Καρδίτσας ήταν ο Γουάιτ με 20 πόντους.

Ο Κολοσσός παίζει ξανά εντός έδρας την επόμενη εβδομάδα, με τον Παναθηναϊκό.

Η εξέλιξη του αγώνα

Μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα, είδαμε πιο μεγάλες διαφορές, όταν η Καρδίτσα έκανε 11-0 σερί για να προηγηθεί με 11-2 στην αρχή.

Έφτασε στο +13, 19-6 μετά από 6:38 αγώνα, όμως οι γηπεδούχοι αφυπνίστηκαν, με Κολοβέρο και Μπιλλή και με 13-0 σερί ισοφάρισαν στους 19 πόντους στο τέλος του Α’ δεκαλέπτου.

Η αστοχία των γηπεδούχων από το τρίποντο, δεν τους έδωσε τη δυνατότητα να πάρουν τα ηνία του αγώνα.

Με τον Γουάιτ κυρίαρχο, αν και φορτώθηκε από νωρίς με φάουλ, η ομάδα του Παπανικολόπουλου οδηγούσε στο σκορ, μέχρι να ισοφαρίσει ο Γκάουντλοκ στο 33-33.

Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με 5-0 σερί και το ημίχρονο έκλεισε με 37-38 με 4-0 των Ροδιτών.

Η τρίτη περίοδος συνοδεύτηκε από πολλά λάθη εκατέρωθεν. Κυρίως λάθη επιλογών από τους παίκτες των δύο ομάδων, με αποτέλεσμα να μην έχει καλή εικόνα ο αγώνας. Πλην όμως, διατήρησε την ανταγωνιστικότητα και το σκορ ήταν κλειστό, μολονότι ο Κολοσσός προηγήθηκε 45-40, με την Καρδίτσα να απαντά για το 45-46.

Το τρίποντο του Καμπερίδη στη λήξη των 30′ έφερε ξανά ισόπαλες τις δύο ομάδες, 52-52 πριν μπουν στην τελευταία περίοδο.

Το παιχνίδι έγινε ακόμα πιο δυνατό στο τελευταίο δεκάλεπτο. Μπραΐκοβιτς και Γουάιτ προσπάθησαν να ηγηθούν των ομάδων τους στο ζωγραφιστό, παρά τα προβλήματά τους με τα φάουλ.

Τα τρίποντα των Μπιλλή-Περάντες έδωσαν “αέρα” πέντε πόντων στην ομάδα του Κούρο Σεγούρα με 1:30 για το τέλος, 69-64 με τον Αμερικανό να προσθέτει κι ένα καλάθι από κοντά για το 71-64 στο μεγαλύτερο προβάδισμα της βραδιάς για τον Κολοσσό!

Λίγο αργότερα έβαλε και ένα ζευγάρι βολών για το 73-66 έχοντας επτά σερί πόντους για την ομάδα του στο κρίσιμο φινάλε.

Η Καρδίτσα πλήρωσε τα 0/5 τρίποντα στην τελευταία περίοδο (μετά τα 3/6 στην τρίτη)

Tα δεκάλεπτα: 19-19, 37-38, 52-52, 73-67