Τις υψηλές πτήσεις στη φετινή Basket League συνέχισε την Κυριακή ο Κολοσσός Ρόδου που νίκησε το Περιστέρι  με 74-65 στη Ρόδο κι έφτασε το ρεκόρ του στο 7-3!

Σε ένα πολύ ενδιαφέρον παιχνίδι, με μπόλικη τακτική, έντονη παρέμβαση των πάγκων, αλλά και συγκινήσεις, ο Κολοσσός επιβεβαίωσε τη φετινή του αγωνιστική έκρηξη, αφήνοντας το Περιστέρι στο 4-6 και με την προοπτική ενίσχυσής του, μετά το “διαζύγιο” με τον Μορέιρα.

Ο αγώνας απέκτησε χαρακτήρα ντέρμπι στο τέλος, αφού το Περιστέρι επέστρεψε από το -17 (59-42 λίγο πριν τελειώσει η τρίτη περίοδος) κι έφτασε σε απόσταση αναπνοής, 64-62 με 4:20 για τη λήξη.

Εκεί, όμως, του έλειψαν τα μεγάλα σουτ, άλλωστε είχε 8/27 τρίποντα και η ψυχραιμία του Κολοσσού που έκανε 8-1 στα τρία επόμενα λεπτά του έδωσαν “μαξιλαράκι” εννέα πόντων, 72-63 με 1:20 για τη λήξη.

Ο Κένι Γουίλιαμς και ο Τζόρνταν Φλόιντ ήταν οι παίκτες που σήκωσαν επιθετικά την ομάδα του Ηλία Καντζούρη, καθώς πέτυχαν από 23 πόντους!

Με 5/8 τρίποντα ο μεν Γουίλιαμς, με 6/8 ο δε Φλόιντ.

Μάλιστα τα τρία συνεχόμενα του Φλόιντ, αποτέλεσαν μέρος των πέντε σερί που πέτυχε ο Κολοσσός όταν μετέτρεψε το 44-40 στο 24:05 σε 59-42 με 25 δεύτερα για να τελειώσει η τρίτη περίοδος.

www.allstarbasket.grΤο Περιστέρι δεν τα παράτησε, έδειξε χαρακτήρα, η άνοδος του Ίαν Μίλερ (10π.) και η συμβολή σε εκείνο του σημείο του Στίβεν Γκρέι (8π.) στον πρώτο του αγώνα μετά την επάνοδό του, βοήθησαν την ομάδα του Τόμιτς να μειώσει τη διαφορά σε σημείο που να διεκδικεί πάλι τη νίκη.

Πλην του μακρινού σουτ, όμως, οι φιλοξενούμενοι υστέρησαν στο ριμπάουντ (42-27 για την ομάδα της Ρόδου που είχε και 9 επιπλέον επιθετικά), χωρίς τον Μορέιρα που αποτελεί παρλεθόν και με τον Τόμιτς να δίνει μόνο 14:34 συμμετοχής στον Τσαντ Μπράουν.

www.allstarbasket.grΤουλάχιστον πήραν πάλι χρόνο συμμετοχής πιτσιρικάδες του Περιστερίου, κυρίως, ο Βαγγέλης Ζούγρης που έκλεψε την παράσταση στο πρώτο ημίχρονο.

Ο 17χρονος φόργουορντ, έπαιξε 20:05 και πέτυχε 7 πόντους, παίρνοντας τα 2 από τα 4 επιθετικά ριμπάουντ που είχε σε όλο το παιχνίδι η ομάδα του!

Ο Κολοσσός τελείωσε με 13/23 τρίποντα (11/14 το δίδυμο Γουίλιαμς-Φλόιντ).

Stoiximan Basket League: Αποτελέσματα και πρόγραμμα της περιόδου 2021/22

Stoiximan Basket League: Η βαθμολογία της περιόδου 2021/22

Stoiximan Basket League: Το πρόγραμμα της 12ης αγωνιστικής

ΕΡΤ: Εκπομπή για το μπάσκετ κάθε Δευτέρα -Παγιώνει μετάδοση στις 19:00 στην ΕΡΤ1