Με καλή άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο η Ζαλγκίρις Κάουνας νίκησε την Τρίτη (23/02) τον  Ερυθρό Αστέρα με 75-62 για την 24η αγωνιστική της Euroleague.

Ο Ερυθρός Αστέρας πέτυχε μόλις 4 πόντους στην τελευταία περίοδο (!), 18 στο δεύτερο ημίχρονο κι έτσι πέταξε στα σκουπίδια την καλή παρουσία του πρώτου ημιχρόνου, όπου, αφού προηγήθηκε και με 13 πόντους (37-24) στο Κάουνας, ήταν μπροστά με 44-40!

Μετά από 30 λεπτά αγώνα το σκορ ήταν 60-58, αλλά μόνο ντέρμπι δεν είδαμε στο τελευταίο δεκάλεπτο!

Ήταν καλή η άμυνα της Ζαλγκίρις, όμως κι ο Ερυθρός Αστέρας ήταν απελπιστικά άστοχος με τους Λιθουανούς να κάνουν επιμέρους σκορ 15-4 και να φτάνουν το ρεκόρ τους στο 14-11.

Ο δε Ερυθρός Αστέρας έχει 7-18.

Για τη Ζαλγκίρις ο Μάριους Γκριγκόνις πέτυχε 17 πόντους, 16 ο Νάιτζελ Χέις (κεντρική φωτογραφία) και 15 με 8 ριμπάουντ ο Όγκουστιν Ρούμπιτ.

Επτά ασίστ έδωσε ο Γουόκαπ και έξι ο Γκριγκόνις.

Ο Μάρκο Σιμόνοβιτς πέτυχε 16 πόντους, όλους στο πρώτο ημίχρονο, ενώ με 16 τελείωσε και ο Λόιντ για τον Ερυθρό Αστέρα.

Τα δεκάλεπτα: 22-26, 40-44, 60-58, 75-62