Τη δέκατη νίκη της σε 11 αγώνες πέτυχε το βράδυ της Πέμπτης (21/02) στο Ηράκλειο Κρήτης η Εθνική μας ομάδα επικρατώντας με 81-69 της Γεωργίας και πλέον βρίσκεται μια ανάσα από την πρωτιά του ομίλου της!

Η Γερμανία ηττήθηκε στο Ισραήλ με 81-77 οπότε την Κυριακή στο Μπάμπεργκ, η Εθνική μας μπορεί να αντέξει μια ήττα με επτά πόντους (είχε νικήσει 92-84 στην Πάτρα) ώστε να διατηρήσει την πρώτη θέση στον όμιλο!

Παράλληλα, η Σερβία μπήκε σε μεγάλους μπελάδες αφού έχασε στην Εσθονία (71-70!) και παίζει-τελικό πρόκρισης με το Ισραήλ για το τρίτο εισιτήριο του ομίλου μας για το Παγκόσμιο Κύπελλο της Κίνας.

Η ελληνική ομάδα ευχαρίστησε το κοινό που μαζεύτηκε στα Δύο Αοράκια, με παίκτες-πρωταγωνιστές στο ελληνικό Πρωτάθλημα, συν την εμπειρία του Γιάννη Μπουρούση, είχε τον έλεγχο του αγώνα σχεδόν σε όλη του τη διάρκεια.

Έχτισε διαφορά κοντά στο διψήφιο νούμερο από την α’ περίοδο, 23-14, πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με τη μεγαλύτερη διαφορά (44-31 με το καλάθι του Νίκου Γκίκα στη λήξη) στο πρώτο 20άλεπτο.

Μετά από 4:08 αγώνα στο τρίτο δεκάλεπτο, η ελληνική ομάδα έφτασε στο +22, 57-35, και κάπου εκεί επαναπαύτηκε. Με ηγέτη τον Γκιόργκι Σερμαντίνι που έκανε double double και μακρινά σουτ κυρίως του Θαντ ΜακΦάντεν η ομάδα του Ηλία Ζούρου μείωσε στο 66-51 του 30:00 και έφτασε σε απόσταση πέντε πόντων, 68-63 με 06:40 για το τέλος του αγώνα! Η Γεωργία έπαιζε την πρόκρισή της, άλλωστε, γνωρίζοντας και το αποτέλεσμα στη Εσθονία που την ευνοούσε, αλλά δεν είχε το βάθος για να διεκδικήσει μέχρι τέλους τη νίκη.

Ο Λευτέρης Μποχωρίδης πέτυχε έξι συνεχόμενους πόντους κι έβγαλε και μια ασίστ για να ξεφύγει η Ελλάδα και να φτάσει με ασφάλεια και δίχως άγχος στην τελική νίκη με 81-69.

Το βάπτισμα του πυρρός με την Εθνική, πήρε και ο Δημήτρης Κακλαμανάκης, του Λαυρίου, ο οποίος έπαιξε στο τελευταίο 01:08 της αναμέτρησης!

Τα δεκάλεπτα: 23-14, 44-31, 66-51, 81-69