Προμηθέας-Καρδίτσα

Πιο δύσκολα απ’ όσο αναμενόταν, ο Προμηθέας Πάτρας έκαμψε την αντίσταση της αξιόμαχης Καρδίτσας με 76-66, έκανε το 5×5, ανέβηκε στο 9-6, εδραιώνεται στην οκτάδα της Basket League και στοχεύει τετράδα.

Στα τελευταία εννέα ματς σε πρωτάθλημα και EuroCup, η ομάδα του Γιάννη Χριστόπουλου, ο οποίος υπενθυμίζεται ότι παραχώρησε συνέντευξη στο AllStar Basket Φεβρουαρίου, ηττήθηκε μόνο από την ισχυρή Γκραν Κανάρια στην Ισπανία, δείγμα του εξαιρετικού μομέντουμ που βρίσκεται.

Στον αντίποδα, η προερχόμενη από τη νίκη επί του Απόλλωνα Πάτρας, πλην ουραγός, Καρδίτσα έπιασε καλή απόδοση, αλλά δεν απέφυγε το 2-13.

Πρωταγωνιστές των νικητών οι Αρνόλντας Κουλμπόκα (18π.), Τρέβις Σίμπσον (14π.), Ντάστιν Χογκ (13π.), Άντονι Κάουαν (9π.-6ασ.), Τζορτζ Κόντιτ (9ρ.) και Νίκος Γκίκας (4ασ.).

Στον αντίποδα, η Καρδίτσα προσπάθησε για το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα με τους Ρομπέρτο Γκάλινατ (16π.), Γιάννη Αγραβάνη (12π.-11ρ.), Σον Έβανς (9π.-10ρ.) και Σαΐντ Πρίντζετ (8π.-7ρ.).

Οι γηπεδούχοι είχαν 55% στα δίποντα, μόλις 19% στα τρίποντα και ευστόχησαν στις 23 από τις 28 βολές που εκτέλεσαν.

Έχασαν τη μάχη των ριμπάουντ (32-39), επικράτησαν στις ασίστ (19-14), έκαναν τα μισά λάθη του αντιπάλου (10-20) και τα διπλάσια κλεψίματα (10-5).

Η Καρδίτσα, από την πλευρά της, είχε το ίδιο ποσοστό στα δίποντα, ήταν εμφανώς ανώτερη έξω από τα 6,75μ. (33%), αλλά ζημιώθηκε ανεπανόρθωτα από το 12/22 στις βολές.

Τώρα η αχαϊκή ομάδα έχει μπροστά της το εντός έδρας ματς με την πολωνική Σλασκ (8/2, 19:30) για τη 14η στροφή του EuroCup, ενώ η θεσσαλική το εντός έδρας παιχνίδι με το Περιστέρι (11/2, 17:00) για τη 16η αγωνιστική της Basket League.

Έπρεπε να περάσουν σχεδόν 8,5 λεπτά στο ματς για να πάρει το προβάδισμα ο Προμηθέας, ο οποίος πέτυχε 8-0 σερί, προτού κλείσει στο +6 την πρώτη περίοδο.

Το επιμέρους 7-21 στο δεύτερο δεκάλεπτο, με 1-15 στο ξεκίνημα, μαρτυρά ότι η Καρδίτσα έκανε εξαιρετική δουλειά σε άμυνα και επίθεση, κλείνοντας μάλιστα το ημίχρονο στο +8.

Η θεσσαλική ομάδα δεν έβαλε πολλούς πόντους (35), ωστόσο το γεγονός ότι κράτησε τον Προμηθέα στους 27 σε 20 λεπτά, ήταν ένας σοβαρός λόγος για να μην… απολαύσει την ανάπαυλα ο κόουτς Χριστόπουλος.

Η διαφορά έφτασε μέχρι τους 10 πόντους. Τότε ήρθε η αφύπνιση των γηπεδούχων. Πέτυχαν 8-0 σερί, η Καρδίτσα αντέδρασε προς στιγμήν, όμως, με νέο 11-0 σερί και μπροστάρη τον Κουλμπόκα, η πλάστιγγα έγειρε υπέρ του συλλόγου της Πάτρας.

Στην τελευταία περίοδο, ο Προμηθέας κρατούσε σταθερά τα ηνία. Οι φιλοξενούμενοι έφτασαν μέχρι το -5 στα 02:12, αλλά ο Κόντιτ έγραψε το 72-65, ο Έβανς είχε 0/2 χαμένες βολές στα 52” και όλα τελείωσαν.

Τα δεκάλεπτα: 20-14, 27-35, 58-51, 76-66