Ο Παναθηναϊκός νίκησε με 80-68 τον Άρη τη Δευτέρα στο Nick Galis Hall, στον τελευταίο αγώνα του Top-6 της Stoiximan Basket League.

Πρωταγωνιστής για τον Παναθηναϊκό, ήταν ο Πολωνός σέντερ Όλεγκ Μπαλτσερόφσκι.

Έμεινε 27:38 στο παρκέ, και πέτυχε 17 πόντους, ενώ πήρε 9 ριμπάουντ και έκανε 2 blocks.

Ο Αλέξανδρος Σαμοντούροβ, στην 7η συμμετοχή του φέτος στο πρωτάθλημα, πρώτη από τις 28/1 κόντρα στον Απόλλωνα Πάτρας, έπαιξε 33:12 και είχε 6 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 block.

Για τον Άρη, ο Σίλβιο Ντε Σόουζα έκανε double-double με 14 πόντους – 12 ριμπάουντ, ενώ ο Ρομπέρτο Γκάλινατ ήταν πέτυχε 13 πόντους.

Ο αγώνας δεν είχε βαθμολογικό ενδιαφέρον και πλέον το ενδιαφέρον στρέφεται στα playoffs, με τον Παναθηναϊκό (πρώτος με 26-1 ρεκόρ) να αντιμετωπίζει την Πέμπτη στο ΟΑΚΑ τον ΠΑΟΚ και τον Άρη (τερμάτισε 5ος 13-14) να παίζει την Παρασκευή στην Πάτρα με τον Προμηθέα.

Ο Άρης δεν είχε τους Κατσίβελη Σταρκ, κι ο Παναθηναϊκός έπαιξε χωρίς τους Σλούκα, Ερνανγκόμεθ, Καλαϊτζάκη και Αντετοκούνμπο.

Με τον Σαμοντούροβ να αρχίζει στην πρώτη πεντάδα, πλάι στον Μπαλτσερόφσκι, ο Παναθηναϊκός πήρε προβάδισμα, με 4 πόντους μάλιστα του 19χρονου φόργουορντ.

Ήταν προφανής ο στόχος του Εργκίν Αταμάν, να δώσει ευκαιρίες σε παίκτες με λιγότερο χρόνο, όσο το επέτρεπε το παιχνίδι.

Ο Άρης από την άλλη που έδωσε τον πρώτο του αγώνα μετά από 23 μέρες, προσπαθούσε να βρει ρυθμό.

Όμως οι δύο ομάδες ήταν πολύ άστοχες, ειδικά από μακριά και το σκορ έμεινε χαμηλά, 13-16 δεκάλεπτο, και 25-32 ημίχρονο. Στο πρώτο 20άλεπτο ο Άρης είχε 2/15 τρίποντα και ο Παναθηναϊκός 2/17!

Το ρεσιτάλ αστοχίας διακόπηκε, με τον Παναθηναϊκό να αρχίζει με 3/3 τη Γ’ περίοδο (τα δύο ο Γκριγκόνις) για να φύγουν οι φιλοξενούμενοι με τη μεγαλύτερη διαφορά (+12, 41-29 στο 23:15) και να απαντήσει με το πρώτο εύστοχο ο Τολιόπουλος για τον Άρη.

Ο αρχηγός του Άρη μαζί με τον Χάρελ, που ήταν άποντοι στο πρώτο μισό έδωσαν κάποιες λύσεις, οι γηπεδούχοι μάζεψαν τη διαφορά στους 5 (43-48) όμως με τον Μπαλτσερόφσκι να παίρνει διαρκώς μπάλες στη ρακέτα, ο Παναθηναϊκός έφυγε πάλι στους 10, 53-43 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Στα 90 τελευταία δευτερόλεπτα έπαιξε για τον Άρη ο έφηβος Φίλιππος Τσαχτσίρας, στην πρώτη του φετινή συμμετοχή με την ανδρική ομάδα στο Πρωτάθλημα.

Σταθερός στη λογική να παίζει στην αντίπαλη ρακέτα, ο Παναθηναϊκός άνοιξε τη διαφορά έως τους 16 πόντους, 72-56 στο τελευταίο πεντάλεπτο για να φτάσει στην 26η του νίκη σε 27 αγώνες φέτος στο πρωτάθλημα, με μοναδική ήττα, την εντός έδρας από τον Άρη στην κανονική περίοδο.

Τα δεκάλεπτα: 13-16, 25-32, 43-53, 68-80